Obrazy pięciu dekad

Muzeum Miejskie Wrocławia

serdecznie zaprasza na oprowadzanie autorskie po jubileuszowej wystawie Stanisława Ryszarda Kortyki

OBRAZY PIĘCIU DEKAD

Będzie to wyjątkowa okazja, by zwiedzić malarską wystawę z samym artystą- twórcą prac, który opowie nam o swojej twórczości, na którą składa się wiele wspaniałych, utrzymanych w onirycznym, czy nawet surrealistycznym nastroju.

Malarstwo Stanisława Kortyki zachwyca głębią i kolorystyką, a także ujęciem kompozycji,
która otwiera przed widzem rozległe przestrzenie.

Na przestrzeni lat widać, jak twórczość artysty ewoluuje i o te przemiany będziemy mieli okazję zapytać artystę na wystawie.

28 Maja (Sobota)

12:00

Pałac Królewski

Ul. Kazimierza Wielkiego 35

WSTĘP WOLNY!

STANISŁAW RYSZARD KORTYKA

Urodzony w 1943 roku. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa i projektowania malarstwa w architekturze w pracowniach prof. Zbigniewa Karpińskiego i doc. Alfonsa Mazurkiewicza uzyskał w 1969 roku. Brał udział w ponad 140 wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Malarstwo i rysunek prezentował na 30 wystawach indywidualnych. Jest profesorem tytularnym. Prowadził dyplomującą pracownię malarstwa w ASP we Wrocławiu.

Do 2018 roku prowadził dyplomującą pracownię malarstwa w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2004 roku nagrodzony Nagrodą Główną Prezydenta Miasta Wrocławia na Dolnośląskich Wystawach Sztuki (malarstwo). W 2006 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina na XXI. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie.

W 2014 roku otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Prace w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Szczecinie, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego i BWA w Sandomierzu, BWA w Przemyślu, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach, Galerii Kutscha w Salzburgu oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

W Wydawnictwie Ossolineum opublikował trzy zbiory poezji.

Serdecznie zapraszamy!

Kamila Zakrzewska

Muzeum Miejskie Wrocławia

kzakrzewska@mmw.pl

http://www.mmw.pl