Prawo do myślenia

Serdecznie zapraszamy dorosłych do wzięcia udziału w warsztatach

GRANICE TOŻSAMOŚCI / GRANICE WSPÓLNOTY / GRANICE JĘZYKA
Warsztaty z Ewą Jupowiecką
6.05.2022 O GODZ. 17.00

Celem warsztatu jest refleksja na temat sposobów konstruowania tożsamości, budowania wspólnoty i znaczenia stereotypów w relacjach międzygrupowych. Będziemy rozmawiać o tym: czym są stereotypy, jakie są ich źródła i funkcje; jak stereotypy wpływają na nasz sposób myślenia i zachowania; czym są uprzedzenia oraz jak przeciwdziałać dyskryminacji i wspierać osoby jej doświadczające. Przyjrzymy się roli przywilejów w postrzeganiu siebie i innych, zwłaszcza w kontekście kryzysu humanitarnego na polskiej granicy. Będziemy dyskutować o tym, czym jest mikroagresja i dlaczego warto używać języka równościowego. Sprawdzimy, na ile jesteśmy gotowi do przekraczania granic i ich otwierania

Ewa Jupowiecka – kulturoznawczyni, badaczka, trenerka edukacji międzykulturowej i antydyskryminacyjnej. Prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu edukacji praw człowieka, przeciwdziałania przemocy motywowanej uprzedzeniami oraz nauczania dzieci z doświadczeniem migracji. Pracuje w Stowarzyszeniu Nomada jako edukatorka i tłumaczka międzykulturowa, działa w zespole edukacyjnym Grupy Granica. Współautorka publikacji dotyczących problematyki związanej z wielokulturowością i procesem integracji.
Kontakt:
ewa.jupowiecka@nomada.info.pl
http://www.nomada.info.pl
chcemy_prawa_do_myslernia_wybrany-03.png

PRZEJŚCIE LASEM PO JEDZENIE – ZIELONA GÓRA
Warsztaty z Konradem Górą
07.05.2022 godz. 12.00

Pokażemy jadalne rośliny, zielne i liście drzew (raczej bez wyrywania całych roślin), przyrządzimy na żywym ogniu kilkudaniowy posiłek.

Spodziewamy się zbiorów:
• kilku gatunków szczawiu; liści i nasion
• podagrycznika
• czosnaczku
• pokrzywy
• kilku gatunków babki
• przytulii
• macierzanki
• liści drzew: lipy, klonu, buka, głogu,
• pędów jeżyn
• pędów sosny i świerka

Możliwe, że trafią się nam grzyby wiosenne i roczne (purchawki; twardzioszki; uszak bzowy; żółciak siarkowy; żagwiak)
Pokażemy trujące i niejadalne sobowtóry roślin jadalnych
Pokażemy metody nieinwazyjnego stawiania ognisk i palenisk

Prosimy: deklarację obecności dla orientacji w wielkości warsztatów i zabranie ze sobą:
• 2 litrów wody na osobę
• kubka bądź menażki
• łyżki, widelca, nożyka
• dowolnych rękawiczek do zbioru pokrzyw
• soli i ulubionej przyprawy
Należy być przygotowanym ubiorem do chodzenia po zaroślach

Warsztaty poprowadzi Konrad Góra – poeta, wydawca książek i żywności, filozof i praktyk głodu.

PROSIMY O WCZEŚNIEJSZE ZAPISY telefoniczne (68 325 37 26), mailowo (edukacja@bwazg.pl) lub osobiście.

Zbiórka o 12.oo w galerii BWA

28-29.05.2022 (więcej informacji wkrótce)

PRZYMIARKA DO PŁCI
Warsztaty z Blue-drag kingiem i Marzen Lizurej

03.06.2022
Warsztaty Z Przemysławem Witkowskim
chcemy_prawa_do_myslernia_wybrany-01.png

Słowa i język, które znamy, służą do opisywania przeszłości, nie znamy jednak języka pozwalającego opisać przyszłość.
Kryzys wyobraźni, wyczerpywanie się narracji, brak języka do opisania świata, zerwanie związki przyczynowo-skutkowe, fragmentacja, abstrakcja – to wszystko skłania do zadawania pytań, o to co może nas łączyć, co możemy mieć ze sobą wspólnego?
Odbudowanie świadomości klasowej, tożsamościowej, wynajdywanie nowych form politycznego zaangażowania, ożywianie instytucji, które zdają się mieć charakter schyłkowy, a do tego przekształcanie sprywatyzowanego niezadowolenia w polityczny gniew wymagają jednak wspólnego języka.
A więc co możemy mieć ze sobą wspólnego? Jaki jest potencjał wspólnej narracji? Czy naszym życiem dysponuje Bóg, boska ekonomia, czy jednak mamy wolną wolę, prawo do myślenia, decydowania i świadomego odrzucenia nienawiści?
Przyjmując perspektywę, wedle której znalezienie odpowiednich słów dla wspólnoty wymaga wspólnotowego działania, razem z zaproszonymi teoretyczkami, aktywistkami, poetami i artystkami przeprowadzimy cykl warsztatów performatywnych.
I tak na warsztatach CHCEMY PRAWA DO MYŚLENIA postaramy się subwersywnie (wbrew regułom) korzystać z różnych form języka oraz sfery odczuć́ wiążących się z postawami określanymi przez język. Język rozumiany jako reprezentacja, a także opis świata i tego, co się w nim dzieje. Naszą perspektywą będzie konflikt jako niezbywalny element życia społecznego w myśl idei, że „wszystkie rzeczy powstają z niezgody”.

Projekt zainicjowany przez Dominikę Łabądź ma również charakter badawczy, a jego efekty wejdą do zasobów wystawy artystki „Przysięgam na boga wolnego wyboru” w galerii BWA Zielona Góra planowanej na 2023

projekt graficzny/ plakat Iwona Jarosz (Iwona Jarosz / Yes in Progress)