Przybyłem, zobaczyłem, zapłakałem

kuratorka: Marta Czyż
otwarcie 8.04 godz. 19:00
oprowadzanie kuratorskie z udziałem artysty 9.04 godz. 14:00
wystawa czynna do 8.05.2022

Wystawa Yuriya Bileya to opowieść o nowym domu artysty, o emigracji do Polski.
To historia wieloetapowego i złożonego procesu przekraczania barier kulturowych i językowych. Biley opisuje swój nowy dom tematami, które odpowiadają szeregowi własnych doświadczeń. Mieszają się one ze sobą i uzupełniają. Na wystawie zobaczymy zestawienie prac, stworzonych w ciągu ostatnich sześciu lat życia w Polsce. Podejmuje na niej wątki dotyczące jego statusu społecznego, które rozgrywają się na trzech płaszczyznach – politycznej, zawodowej i tożsamościowej. Tytuł budują trzy słowa, które odnoszą się do trzech etapów emigranckiego życia.
“Przybyłem” jest miłym, romantycznym początkiem. Biley przeprowadził się do Polski z powodów miłosnych, po tym jak podczas Biennale w Wenecji w 2015 roku poznał swoją przyszłą żonę. “Zobaczyłem” to proces poznawania nowego kraju, środowiska i znajomych. Artysta pierwszy raz spotkał się z różnego rodzaju wyzwaniami, problemami, pozytywnymi i złymi doświadczeniami. Trzecia część, “zapłakałem”, opowiada o momencie, w którym artysta ma już własne przemyślenia, nabiera odwagi i zaczyna wypowiadać się na temat swojego nowego domu. Wystawa jest o Polsce widzianej oczami artysty, tej przyziemnej i tej wyobrażonej, takiej, którą chciałby widzieć. Prace Bileya są pełne subtelności i nie mówią jednoznacznie o pochodzeniu ich autora. Artysta pracuje z tematem polskości, pokazuje jak Polska jest postrzegana przez kogoś, kto nie jest Polakiem. Dobitnie komentuje nasze aktualne problemy społeczne, które siłą rzeczy dotykają go też bezpośrednio. Wystawa nie opowiada zatem o granicach i różnicach, ale o ich płynności i przenikaniu się.

YURIY BILEY – ur. 1988 w Użhorodzie (Zakarpacie, Ukraina). Artysta wizualny i kurator. W 2011 roku ukończył studia na Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2015 roku mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Praktyka artysty skupia się na tematach związanych z doświadczeniem emigracji. Biley tworzy instalacje, cyfrowe kolaże i grafiki, prace o charaketrze postkonceptualnym, realizuje działania postartystyczne. Poza tematem emigracji, prace są reakcją na bieżące wydarzenia społeczne i polityczne. Zawierają się w nich wyobrażenia o świecie pozbawionym fundamentalnych dzisiaj problemów. Projekty opierają się na osobistych doświadczeniach, które artysta buduje za pomocą zapożyczeń i cytatów. Interesuje go tekst i wpływ języka jako czynnika kulturotwórczego. W komunikatach odczytujemy postawę obywatelską i stałe odnoszenie się do wątków tożsamościowych autora.
W 2012 i 2019 był stypendystą programu Ministra Kultury “Gaude Polonia”. W 2021 roku został nominowany do najważniejszej ukraińskiej nagrody dla młodych artystów/ek PinchukArtPrize, która będzie miała swoją odsłonę na wystawie zorganizowanej przez PinchukArtCenter w 2022 roku. W 2022 roku otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia.
Współzałożyciel i członek Open Group (od 2012), laureat nagrody specjalnej i głównej PinchukArtPrize (2013, 2015, Kijów) oraz uczestnikj wystawy w pawilonie narodowym Ukrainy na 56. Biennale Sztuki i w programie towarzyszącym 57. Biennale Sztuki w Wenecji. W 2019 roku Open Group była kuratorem ukraińskiego pawilonu w ramach 58. Biennale Sztuki w Wenecji. Biley jest także współtwórcą ZA*Grupy, której praktyka opiera się na badaniu tematu doświadczenia migracji do Polski. Jest też kuratorem i współzałożycielem dwóch galerii: Detenpyla – Lwów (od 2011) i NOWY ZŁOTY – Wrocław (od 2019).
Prace artysty znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Współczesnej w Chersoniu (Ukraina), Galerii Labirynt w Lublinie, prywatnych kolekcjach, oraz w depozycie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

MARTA CZYŻ – ur. 1982 w Warszawie. Historyczka sztuki, kuratorka i krytyczka. W grudniu 2019 roku poznała Yuriya Bileya. Od tej znajomości zaczęła interesować się sztuką ukraińską. Zaczęła też współpracować z Yuriyem, zapraszać go do udziału w wystawach oraz planować wspólne, kuratorskie projekty. Wystawa “Przybyłem, zobaczyłem, zapłakałem” jest nieprzypadkowo realizowana przez Martę Czyż i jest konsekwencją jej zainteresowań oraz stałej i wnikliwej obserwacji sztuki Yuriya Bileya.

https://bwazg.pl/2131-yuriy-biley-przybylem-zobaczylem-zaplakalem-8-04-8-05
_______________________________
Autorką identyfikacji wizualnej wystawy jest Ola Jasionowska.