Etiudy baletowe

Seans filmowy etiud baletowych
Paweł Janczaruk
The Touch of a Butterfly i Łabędź
21.04.22 godz. 18.00
w filmach występują uczennice sekcji baletowej pani Anieli Anny Sidło

WiMBP, al. Wojska Polskiego 9, Zielona Góra

Obowiązują wejściówki numerowane – obecnie można je otrzymać u mnie. Również w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze.

W 2015 roku rozpocząłem realizację projektu „Baletnica w mieście”.

W 2017 i 2018 roku zaprezentowałem dwie pierwsze części projektu w formie wystaw.

Natomiast 2019 rok przyniósł pandemię. Przeniosłem projekt do studia fotograficznego. Po pierwszym lockdownie, wyszliśmy z baletnicami ponownie w przestrzeń miasta. W 2020 roku zaprezentowałem rezultat naszych działań. Niestety otwarcie wystawy nie mogło się odbyć, nastąpiła kolejna fala koronawirusa i instytucje kultury ponownie zostały zamknięte. Również w następnym roku przeniesienie wystawy, do galerii „Ciasna” w Jastrzębiu Zdr., i jej otwarcie odbyło się za zamkniętymi drzwiami.

To zamknięcie placówek kultury spowodowało również, że konkursy taneczne odbywały się w formie online. Na prośbę Pani Anieli Anny Sidło zacząłem pojawiać się na próbach żeby zrealizować zapis filmowy, który umożliwi dziewczętom udział w nich. Dziewczęta dwukrotnie zdobyły nagrody.

Moje bywanie na próbach zrodziło pomysł zmierzenia się z materią filmową i montażem filmu. Dziewczęta wtedy ćwiczyły „Coppelię”. Zacząłem kręcić sekwencje filmowe. W efekcie moich pobytów na próbach z powstałego materiału zmontowałem pierwszą filmową etiudę baletową „The Touch of a Butterfly”. Najpierw opracowałem ścieżkę dźwiękową, a następnie do niej dołożyłem obraz. To doświadczenie spowodowało kolejną próbę zmierzenia się, ale tym razem z krótką formą. Na plany zdjęciowe wybrałem blokowiska osiedli zielonogórskich. W tej scenerii Zuza zatańczyła „Łabędzia” do muzyki Camile Seant-Seansa z „Karnawału zwierząt”. Nieraz na scenach zielonogórskich tańczyła ona już do tej kompozycji. Tym razem musiała zmierzyć się z przestrzenią miasta i przypadkowymi przechodniami/widzami.

W filmach występują: Hania Bartkowiak, Aleksandra Dudziak, Julia i Weronika Flasza, Ania Kibała, Amela Kozłowska, Zuzanna Monczak, Agata i Zosia Wojciszewskie.