Dookoła wystawy Patrząc

Witam,
Udało mi się ustawić wystawę/interwencję z czego bardzo się cieszę.
Miejsce: Kalisz, Rynek Główny, na wprost wejścia do ratusza.
Kwadrat z paneli ogrodzena budowlanego, długość boku 10,5,m, wysokość druku 1,80 m. Druk – twardy solwent. Mocowanie metalowe oczka co 30cm i opaski zaciskowe (trytytki)

Oryginałem są dwie stykówki filmu małobrazkowego (3,6×2,5) cm, najpewniej z roku 1936. Wszystkie kadry przedstawiają grupy odświętnie ubranych osób: żołnierzy, uczniów, policjantów, cywili, strażaków itd. czekających na jakieś wydarzenie. Jest to prawdopodobnie pogrzeb mjr Stefana Waltera, który zginął w 1920 roku, a w 1936 r. został przeniesiony na cmentarz wojskowy do Kalisza.
Zdjęcia, gdy je pierwszy raz zobaczyłem, skojarzyły mi się z umarłymi z Dunharrow z Powrotu Króla. Wszyscy stoją jakby chcieli dać świadectwo swojej obecności na uroczystości i nie mieć kłopotów w razie braku na to dowodu. Zdjęcia są frontalne,zazwyczaj całe postacie patrzące w obiektyw. Jednym słowem są to ludzie patrzący z przeszłości na których patrzą współcześni w miejscach niewiele zmienionych się przez 85 lat. Z jednej strony codzienna realność, z drugiej mistyczny świat.
Wykorzystałem w sumie niecałe 20 fotek.
Zapraszam wszystkich na spacerek wokół wystawy

Pozdrawiam
Mariusz Hertmann