Przemiany – kopalnia odchodzi, przyroda powraca

Galeria „Ciasna” zaprasza na wystawę fotografii Ireneusza Jaworskiego

„Przemiany – kopalnia odchodzi, przyroda powraca”.
Wystawa będzie trwać od 19.08.2021 do 10.09.2021.

Kilka słów od galerii:

wystawa z cyklu „Nasi artyści” składa się z dwóch części
– zdjęcia czarno-białe pokazują kopalnię w trakcie likwidacji, część z nich była eksponowana na dużej wystawie „Śmierć kopalni” w 2004 roku w Galerii „Epicentrum” MOK
– zdjęcia barwne to odradzająca się przyroda, a przede wszystkim portrety zwierząt, które się osiedliły na terenach pokopalnianych.

Od Autora:

Zaprezentowane zdjęcia zrobiłem przed laty, na terenie przy kopalni „Moszczenica” po jej likwidacji w 2000 roku. Zdewastowane środowisko, pozostawione samo sobie, zaczęło samoistnie odradzać się. Pozwoliło to na naturalne zasiedlenie przez wiele gatunków zwierząt, nawet tych których przedtem nigdy tu nie widziano. Tak było np w przypadku derkacza i bobra. Derkacz znalazł tutaj swoje ulubione miejsca na niekoszonych łąkach. Bóbr przywędrował do rzeczki Ruptawki, której jakość wody znacząco się poprawiła. Pokazały się też ryby. Ten stan poprawy środowiska trwał do roku 2017, kiedy to przyległe do byłej kopalni gminne tereny na powrót zostały zagospodarowane. Teraz czystość wody w Ruptawce ulega znacznym wahaniom, co skutkuje śnięciem ryb. Derkacz już od 3 lat nie przylatuje. Jego ulubionego środowiska już nie ma. W miejsce to i ja przychodzę z aparatem z mniejszym entuzjazmem.

————————————————————————————————————————————————————–

W związku z epidemią koronawirusa (SARS-CoV-2) do odwołania wystawy będą się odbywały, zgodnie z harmonogramem, bez wernisaży i spotkań autorskich.
Wystawy będą otwarte dla odwiedzających zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi, ale wyłącznie po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym.
Grupowe zwiedzanie jest zawieszone do odwołania.
Prace wystawione w galerii można zobaczyć online na stronie galerii ciasna.dl.pl, a wirtualne zwiedzanie galerii jest dostępne na https://www.zonerama.com/GaleriaCiasna.
Katalogi wystaw są dostępne do samodzielnego wydrukowania – można je pobrać w formacie .pdf ze strony danej wystawy. Katalogi w postaci wydruku czekają, jak zawsze, w galerii.