Pamięć odmienna

Wystawa fotografii Jowita Mormul

„PAMIĘĆ ODMIENNA”.

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza we wtorek 1 czerwca 2021 roku o godz. 18.30 na wernisaż wystawy fotografii Jowity Mormul „PAMIĘĆ ODMIENNA”. Wernisaż odbędzie się w Galerii Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 30 czerwca 2021 roku w środy, czwartki i piątki w godz. od 17.00 do 20.00. Wstęp wolny. Kuratorzy wystawy: Jakub Byrczek, Arkadiusz Ławrywianiec. Wernisaż odbędzie się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Prosimy o zabranie maseczek ochronnych. Serdecznie zapraszamy..
PAMIĘĆ ODMIENNA
Wspomnienia są kruche. Nie wszystkie są prawdziwe. Niektóre są rekonstrukcjami powstałymi dzięki narracjom bliskich i własnej intencjonalności. Pierwsze wspomnienia, które często mogą się wydawać tak pewne i namacalne, prawdopodobnie nie istnieją wcale. Amnezja dziecięca, czyli zapominanie wydarzeń z pierwszych 2–3 lat życia jest zjawiskiem powszechnym. Dobre i złe wydarzenia z wczesnego dzieciństwa zacierają się i zanikają, bardzo rzadko pozostają, jako wątły, trudny do odtworzenia ślad pamięciowy. Na podstawie nikłych śladów utrwalanych i rozbudowywanych w czasie dorastania są tworzone rekonstrukcje, które traktowane jako realne wspomnienia mogą wpływać na emocje i współkształtować całe życie. W późniejszym życiu pamięć nadal płata figle. Zapominamy wydarzenia, wygląd ludzi, imiona, nazwiska, daty, miejsca, szczegóły. Białe plamy niepamięci są o wiele rozleglejsze niż lądy zapamiętanych wydarzeń. Zlepiamy szczątki, uzupełniamy, z sumiennością archeologa rekonstruujemy braki i często – celowo lub nie — dodajemy własne znaczenia. Powstaje subiektywna, odmienna mapa przeszłości. Fotografia może być traktowana jako dokumentacja wspierająca pamięć i wiedzę o przeszłości. Może też stać się narzędziem rekonstrukcji i ponownej wizualizacji oraz materializacji efemerycznych wspomnień. Wystawa łączy najnowsze projekty z realizacjami powstałymi na przestrzeni ostatnich 25 lat.
Jowita Bogna Mormul
Doktor habilitowany sztuki w dziedzinie sztuk filmowych. Tworzy w obszarze sztuk wizualnych. Profesor uniwersytetu UJK w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prowadzi wykłady z zakresu fotografii, nowych mediów, multimediów i analizy obrazu.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, (Wydział Malarstwa, 1997 r.; Wydział Grafiki, 1999 r.). Stypendystka nagrody im. Hanny Rudzkiej-Cybisowej (1996 r.) oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki (1996/1997 r.). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków (1998 r.) i Związku Polskich Artystów Fotografików (2001 r.). Jej prace były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m. in. w Luksemburgu, Rzymie, Wilnie, Skopje, Strasburgu, Budapeszcie, Ohio).
Website
Facebook
Instagram
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski
40–012 Katowice ul. Św. Jana 10

Galeria KATOWICE i siedziba Okręgu Śląskiego ZPAF
ul. Św. Jana 10 II piętro
40–012 Katowice
tel. +48 602 108 563
e-mail: zpaf.katowice1@gmail.com

1 komentarz do “Pamięć odmienna

Możliwość komentowania jest wyłączona.