Przeźroczystość

Wystawa fotografii
Antoni Kreis “Przeźroczystość”

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 14 kwietnia 2021 roku o godz. 18.30 na wernisaż wystawy fotografii Antoni Kreis „Przeźroczystość”. Wernisaż odbędzie się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym w Galerii ZPAF Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Prosimy o zabranie maseczek ochronnych. Wystawę można oglądać do 30 kwietnia 2021 roku w środy, czwartki i piątki w godz. od 17.00 do 20.00. Kurator wystawy: Beata Mendrek. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

…Przeźroczystość wizualna obrazu to możliwość dostrzegania tego co jest (było) za, lub obok fotografowanego motywu, możliwość zbudowania swojej własnej wizji fragmentu rzeczywistości widocznej na zdjęciu.
Przeźroczystość myśli w sztuce to możliwość nieograniczonej interpretacji tego co autor dzieła umieścił na swoim obrazie…
Antoni Kreis

Przeźroczystość wspomnień. Przeźroczystość przeszłości, mojej, Twojej, czyjejś…
Kiedy zamykam oczy, nakładają się różne obrazy, przenikają przez siebie tworząc nowe przestrzenie. Nowe rzeczywistości, takie nierzeczywiste, które nigdy nie istniały. Nie istniały, ale poprzez moją wyobraźnię zaczynają istnieć, we mnie, w moich myślach. Nie trafią do przeszłości, choć z niej pochodzą, ale są tu i teraz, bo w tej chwili spotykają się w mojej głowie. Na chwilę, na ten moment, kiedy zamykam oczy.
Przenikają się miejsca, czasy i zdarzenia. Ludzie, przedmioty, słowa, myśli. Kolory, kształty, światła
i cienie. Próbuję je nazwać, poszukać symboli, skojarzeń. Symboli świata dzisiejszego, naznaczonego przeszłością. Symboli czytelnych dla wszystkich a jednocześnie zmieniających znaczenie z biegiem lat, z biegiem wydarzeń i tego co dziś dotykają, co ważne lub mniej… Taka próba rozgrzeszenia? Zrozumienia? Zrozumienia siebie, innych?
I wszędzie te oczy. To spojrzenie, nieustanne, wszechobecne. W każdym obrazie, w każdej myśli. Świadomość tego, że jest, że patrzy, obserwuje, nie spuszcza ze mnie wzroku, nie odwraca uwagi. Nieswojo? Niekomfortowo? A może właśnie bezpiecznie?
A co, jeśli spojrzę w oczy komuś, kogo już nie ma od wielu, wielu lat. Fotografia nie kłamie. To OKO patrzyło. Patrzyło z ciekawością, może z lekką niepewnością, ale jednocześnie z ogromną, może nawet nieświadomą odwagą, bo to spojrzenie miało szansę przetrwać długie, długie lata.
I tak się stało.
Patrzę, prosto w „serce”, czekając na mrugnięcie. Nie mrugnie, patrzy wytrwale, jakby zastygłe…
W przeszłości? We wspomnieniach? W niebycie? A może właśnie w życiu wiecznym? Po wsze czasy…
Przeźroczyście, bo nierealnie, a jednocześnie bardzo namacalnie.

Beata Mendrek – kurator wystawy

ANTONI KREIS
Urodził się w 1956 roku w Chorzowie. Fotografuje od ponad czterdziestu lat. Wieloletni członek Zarządu Okręgu Śląskiego oraz Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Okręgu Śląskiego ZPAF. Laureat dziesiątek nagród w konkursach fotograficznych, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku aktywny i wielokrotnie nagradzany autor filmów tak zwanego amatorskiego kina niezależnego. Jest autorem filmu „Piosenka dla robotnika rannej zmiany”, który znalazł się w grupie stu najlepszych filmów krótkometrażowych polskiej kinematografii. Uczestnik ponad dwustu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, autor blisko stu wystaw indywidualnych. W latach osiemdziesiątych XX wieku etatowy fotoreporter NSZZ Solidarność Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Organizator kursów fotograficznych i wykładowca na kursach i w szkołach fotografii. Jego twórczość, zdaniem krytyków jest trudna do jednoznacznego zakwalifikowania: często zmienia zainteresowania od klasycznego portretu, poprzez reportaż, pejzaż aż po nurt awangardowy. Często wykorzystuje techniki z pogranicza sztuk plastycznych. Ma opinię twórcy nieprzewidywalnego. Sam o sobie mówi, że „obserwuje i kolekcjonuje emocje i obrazy…” Jego artystyczne credo: „fotografia nie może być nudna, sztuka powinna być nieobliczalna”.
Website
YouTube
Facebook
Instagram
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski
40–012 Katowice ul. Św. Jana 10