Bezpieczni w Ciasnej

Galeria „Ciasna” zaprasza na zbiorową wystawę fotografii
„Bądźmy bezpieczni”
Pracowni Edukacji Fotograficznej ZUTW prowadzonej przez Pawła Janczaruka
Autorzy: Halina Adamiak, Bogusława Hyla-Dąbek, Małgorzata Barańska, Małgorzata Turzańska, Irena Zawadzka, Krystyna Jaworska, Teresa Kaczmarek, Jadwiga Szuba, Regina Pawliczak, Elżbieta Gaińska, Paweł Janczaruk

Wystawa będzie trwać od 18.03.2021 do 9.04.2021.

W okresie pandemii seniorzy, to grupa osób najbardziej narażona na ciężki przebieg choroby COVID-19, która niejednokrotnie zbiera tragiczne żniwo, o czym świadczą niepokojące statystyki. Niestety, koronawirus ciągle nie odpuszcza. Nic dziwnego, że wszelkie obostrzenia epidemiologiczne, łącznie z lockdownem stały się oczywistym i uciążliwym w skutkach faktem. Słuchacze Pracowni Edukacji Fotograficznej Zielonogórskiego UTW, prowadzonej przez artystę fotografa Pawła Janczaruka, zostali pozbawieni możliwości przychodzenia do siedziby UTW na swoje ulubione zajęcia. Szukając wyjścia z tej trudnej sytuacji, prowadzący zaproponował zdalne kontynuowanie zajęć, co chętnie zaakceptowali seniorzy i wszyscy odetchnęli z ulgą. Pomysł trafiony w dziesiątkę, można jednak złagodzić ten trudny czas, szczególnie dla osób samotnych i wszystkich tych, którzy nie chcieli odkładać swych aparatów na półkę. Fotografia to piękna pasja, smutno byłoby rozstawać się z nią na nieokreślony czas. Dla seniorów z ZUTW posługiwanie się komputerem, korzystanie z Internetu nie stanowi przecież żadnego problemu.
Od początku pandemii nakazano noszenia maseczek, ta nietypowa uciążliwość zainspirowała prowadzącego zajęcia PEF-u do uwiecznienia na fotografiach tego znaku czasu. Tak oto powstały autoportrety seniorów w zamaskowanych twarzach. Po raz pierwszy zostały one zaprezentowane na wystawie we wrześniu 2020 roku w galerii „Magazyn F” w momencie, kiedy wszyscy mieli nadzieję na odwrót pandemii…
Prace słuchaczy są czarno-białe, ten celowy zabieg bardziej oddaje nastrój lęku przed izolacją i zagrożeniem zdrowia w wyniku panującej pandemii. Autoportrety ludzkich twarzy w maseczkach pozbawiły oglądających możliwości poznania pełnego wizerunku autorów zdjęć. Oczy, nazywane często zwierciadłem duszy, pozwalają jednak zajrzeć głębiej, bo ich spojrzenia wyrażają szereg emocji, odbija się w nich smutek, melancholia, nadzieja… Ta wystawa jest dowodem na to, że nawet w sytuacji, kiedy człowiek przebywa w izolacji, może powstać jakże interesująca fotografia – swoisty dokument czasu.
Bogumiła Hyla-Dąbek, Zielona Góra 2021

W związku z epidemią koronawirusa (SARS-CoV-2) do odwołania wystawy będą się odbywały, zgodnie z harmonogramem, bez wernisaży i spotkań autorskich.
Wystawy będą otwarte dla odwiedzających zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi, ale wyłącznie pojedynczo i po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym.
Grupowe zwiedzanie jest zawieszone do odwołania.
Prace wystawione w galerii można zobaczyć online na stronie galerii ciasna.dl.pl, a wirtualne zwiedzanie galerii jest dostępne na https://www.zonerama.com/GaleriaCiasna.
Katalogi wystaw są dostępne do samodzielnego wydrukowania – można je pobrać w formacie .pdf ze strony danej wystawy. Katalogi w postaci wydruku czekają, jak zawsze, w galerii.

Prawa autorskie i pokrewne zastrzeżone
(ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych
– tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631).

Galeria „Ciasna”, w porozumieniu z Autorami, wyraża zgodę na jednokrotną
nieodpłatną publikację w celach promocyjnych

Wolny od wirusów. http://www.avast.com

IX Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej
http://www.offo.netarteria.info/
https://www.facebook.com/OFFO.Festiwal
https://www.zonerama.com/OFFO/505551

offo@wp.pl offo-info@wp.pl offo9@o2.pl
OFFO.Festival@gmail.com

————————————————

Galeria „Ciasna”
http://www.ciasna.netarteria.info/
https://www.facebook.com/Galeria.Ciasna/
https://www.zonerama.com/GaleriaCiasna/593804

galeriaciasna@wp.pl ciasna@gazeta.pl galeriaciasna@gmail.com

Galeria „Ciasna” w Jastrzębiu-Zdroju
ul. Katowicka 17, tel. 32-4716456; +48 667542341
ciasna@gazeta.pl, GaleriaCiasna@wp.pl
ciasna.netarteria.info/ ciasna.dl.pl
facebook.com/Galeria.Ciasna
http://www.zonerama.com/GaleriaCiasna