Baletnice w Jastrzębiu

Galeria „Ciasna” zaprasza na wystawę
„Baletnice w mieście (covid-19)”
Autor: Paweł Janczaruk, gościnnie Adrianna Iso
Wystawie towarzyszy film Pawła Janczaruka „Ballerina in the street (covid-19)”

Wystawa będzie trwać od 18.03.2021 do 9.04.2021.

Paweł Janczaruk
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, artysta Fotoklubu RP. Dyplom I stopnia ISW Uniwersytetu Zielonogórskiego w pracowni malarstwa dr hab. Magdaleny Gryski, prof. UZ. Organizator Warsztatów Fotowidzenia, prowadzący: Pracownię Edukacji Fotograficznej ZUTW, grupę Fotograficzna Fabryczna i Fotokrates. Juror konkursów fotograficznych. Autor 49 wystaw indywidualnych. Uczestnik 550 wystaw zbiorowych, gdzie otrzymał 75 nagród. Odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, Brązową Odznaką PFSF i Złotą Odznaką LTK.
Prace w kolekcjach prywatnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Francji, Czechach i Belgii. Autor dwóch książek o fotografii otworkowej, dwóch o dawnych technikach fotograficznych i mini albumów.
Adrianna Isio
Uczennica Technikum nr 5 w Zielonej Górze o profilu technik fotografii i multimediów. Fotografią zaczęła interesować się w 2015 roku, która stała się jej pasją. W konkursie Nikona „Szeroki kadr” otrzymała wyróżnienie. Uczestniczyła w trzytygodniowym stażu w Hiszpanii z programu Erasmus.
Była zawodniczką klubu pływackiego Korner Zielona Góra. Członek WOPR. Zainteresowania: fotografia i sport.

„Baletnica w mieście”
Jesienią 2015 roku rozpocząłem realizację projektu „Baletnica w mieście”. Pierwszą baletnicą z którą zacząłem realizację zdjęć była Ania Szafran i to z nią zbudowaliśmy podwaliny projektu. Od 2018 roku do projektu zaprosiłem następną tancerkę Olę Dudziak, a w 2019 roku rozszerzyłem projekt o kolejne baletnice uczące się pod fachowym okiem Anieli Sidło, instruktorki baletu. Każda z tancerek wnosi do projektu coś nowego, innego, ulotnego. Ola szyk i aparycję, Zuzanna Monczak harmonię i wytworność, Amela Kozłowska wesołość i zwinność, Hania Bartkowiak profesjonalizm i wykwintność, Julia Flasza radość i delikatność, Olivia Schneider dokładność i subtelność, Zosia Wojciszewska perfekcję i elegancję. Wszystkie uczą się pod okiem znakomitej instruktorki baletu Anieli Sidło.
Zielona Góra to miasto, w którym żyję, które kocham i znam. Do scenerii kolejnych sesji wybieram miejsca zarówno rozpoznawalne, ale też i te niebanalne, mniej znane i omijane przez mieszkańców i turystów. By następnie odpowiednio wkomponować w nie baletnicę.
Fotografia zatrzymuje moment, tę jedną chwilę. Seria „Covid-19” powstała na przełomie maja i czerwca 2020 roku. Wraz z baletnicami postanowiliśmy zatrzymać na fotografiach ten szczególny czas, czas pandemii. Zdjęcia ukazują też to to co działo się obok nas. Przemykający przypadkowy przechodzień, motocyklista, ktoś siedzący na ławce, przejeżdżający samotnie samochód, przelatujący ptak. Te elementy pokazują również ten szczególny czas z jakim musieliśmy się zmierzyć. Błękit nieba, deszczowe chmury, wiejący wiatr, letnie słońce. Pustka ulic miejskich, popołudniowa cisza, wyludniony deptak, opuszczone place zabaw, puste ogródki kawiarniane. To codzienne życie miasta tego okresu. Mam nadzieję, że dzięki tym fotografiom uda się widzom zobaczyć, że nawet w takim czasie piękno tańca, muzyka i to, że kochamy nasze miasto, jest dla nas bardzo ważnym. Zuza podsumowuje to tak: „było to dla mnie kolejnym wyzwaniem, przeżyciem, nowym doświadczeniem. Zaprezentowaniem nie tylko mojej pasji, którą poza sceną, czy salą baletową trudno pokazać, ale także miasta w którym się wychowałam i żyję na co dzień”.

Paweł Janczaruk, Zielona Góra 2020

Galeria „Ciasna” w Jastrzębiu-Zdroju
ul. Katowicka 17, tel. 32-4716456; +48 667542341
ciasna@gazeta.pl, GaleriaCiasna@wp.pl
ciasna.netarteria.info/ ciasna.dl.pl
facebook.com/Galeria.Ciasna
http://www.zonerama.com/GaleriaCiasna

W związku z epidemią koronawirusa (SARS-CoV-2) do odwołania wystawy będą się odbywały, zgodnie z harmonogramem, bez wernisaży i spotkań autorskich.
Wystawy będą otwarte dla odwiedzających zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi, ale wyłącznie pojedynczo i po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym.
Grupowe zwiedzanie jest zawieszone do odwołania.
Prace wystawione w galerii można zobaczyć online na stronie galerii ciasna.dl.pl, a wirtualne zwiedzanie galerii jest dostępne na https://www.zonerama.com/GaleriaCiasna.
Katalogi wystaw są dostępne do samodzielnego wydrukowania – można je pobrać w formacie .pdf ze strony danej wystawy. Katalogi w postaci wydruku czekają, jak zawsze, w galerii.

Prawa autorskie i pokrewne zastrzeżone
(ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych
– tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631).

Galeria „Ciasna”, w porozumieniu z Autorami, wyraża zgodę na jednokrotną
nieodpłatną publikację w celach promocyjnych