O kobietach wiemy wszystko

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w piątek, 12 marca 2021 roku o godz. 17.00 na otwarcie wystawy rysunków Kamili Szcześniak pt. „O Kobietach wiemy wszystko…”. Wernisaż odbędzie się z udziałem Autorki. Na ekspozycje złoży się 70 prac artystki, znanej w social mediach pod nickiem nieladnierysuje.

«Dzisiejszy Świat Kobiet jest pełen sprzeczności. Z jednej strony staramy się nie podążać za tym co dyktują media (np. Instagram czy Facebook), które mocno wyśrubowały oczekiwania wobec życia. Z drugiej strony natomiast, codziennie logujemy się na tych właśnie portalach, by podglądać rzeczywistość innych lub dzielić się swoją. Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy doskonałe, dlatego staramy się na zewnątrz pokazać swój nieco wyidealizowany obraz – podrasowane selfie, chwile szczęścia z kochającym (?) partnerem, ulotne momenty złapane na koniecznie zagranicznych wojażach, osiągniecia sportowe, sukcesy zawodowe, szczęśliwe dzieci….

Powtarzamy sobie – Niech sobie inne myślą, że u mnie jest tak pięknie, i że jestem permanentne szczęśliwa, gdy tymczasem: mąż flirtuje w pracy lub w sieci z innymi kobietami, praca nie sprawia już takiej frajdy jak kiedyś, dzieci siedzące na lockdownie w domu wkurzają do granic możliwości, siłownie pozamykali, więc tyłka się nie chce ruszyć i dupa rośnie…

Życie nie jest takie piękne, jak w Internecie. Nawet po użyciu filtra! (czy to komputerowego czy kosmetyku). I właśnie taki prawdziwy świat, pełen niepowodzeń i brzydoty pokazuje w swoich pełnych humoru rysunkach Kamila Szcześniak. Jej świat nie jest ładny, jest prawdziwy do szpiku kości. Rysunki Kamili Szcześniak są próbą akceptacji rzeczywistości i oswojenia jej. Rzeczywistości, która wcale nie jest taka piękna i kolorowa.

Media społecznościowe pozbawiły nas dystansu do wyidealizowanego świata. Cały czas same siebie oceniamy, a do tego dokładamy jeszcze surowe oceny innych ludzi i ich oczekiwania wobec nas. Skrzętnie liczymy lajki czy serduszka, nurzamy się w sukcesie polubień lub odwrotnie – martwimy się, gdy nie ma reakcji zwrotnej. Jeśli nie złapiemy odpowiedniego dystansu do tych spraw, łatwo nam się jednak pogubić.

Nieladniersuje tworzy rysunki o normalnych sprawach, o nieidealnym życiu, istniejącym obok wyidealizowanego świata social mediów. Dlatego są tak trafne, życiowe i ujmują nas swoją prostotą i bezpośrednim przekazem. Bo Kamila Szcześniak „pokazuje” prawdziwe życie każdej z nas!!!

Jej główna bohaterka boryka się, tak jak my wszystkie, z problemami i wątpliwościami. Nie upiększa jednak tego, nie chce tego zmienić, pokazuje jak jest i robi to z totalnym dystansem i humorem. Można zaryzykować stwierdzenie, że w rysunkach manifestuje swoje niepowodzenia, zachwyca się nimi, nie upiększając ich. Nikt nie chwali się przegranymi, nieatrakcyjnym wyglądem, wykurzającymi dziećmi czy niewiernym partnerem. Tego się nie robi, tego się nie pokazuje, to nie jest trendy! Bezsprzecznie każda z nas w rysunkach Kamili Szcześniak zobaczy siebie, tę prawdziwą, zmagającą się z trudami dnia codziennego, mającą ochotę pod koniec dnia otworzyć butelkę wina, by oderwać się od rzeczywistości, choć na momencik…

Rysunki Kamili Szcześniak poprawiają nam humor właśnie dlatego, że w tak prawdziwie soczysty i oczywisty sposób opowiadają naszej nieidealnej rzeczywistości, którą tak skrzętnie skrywamy, a która jest udziałem każdej z nas. Są dla nas w pewnym rodzaju alternatywą wobec wysokich wymagań, jakie stawia się kobietom XXI wiek! Stanowią odskocznię od codzienności, dają możliwość bycia sobą, popatrzenia na ten wyimaginowany świat nieco z dystansu, wyzwalają chęć nie uczestniczenia w tym doskonałym życiu i zdystansowania się od tego perfekcyjnego, wspaniałego, wyidealizowanego świata. Bo my wcale takie perfekcyjne być nie musimy. Możemy być nieładne….» (Izabela Korniluk)

Kurator wystawy
dr Izabela Korniluk

Termin wystawy:
12.03. – 25.04.2021

Pozdrawiam

Alicja Błażyńska

Rzecznik Prasowy
Muzeum Ziemi Lubuskiej
w Zielonej Górze