Village people

SEBASTIAN KROK
VILLAGE PEOPLE
wystawa od 12.03. do 11.04.2021

Nieoczywista materia i kakofonia kolorów to dominujące składniki świata, do którego zaprasza Sebastian Krok. Village People to postacie wielobarwnych zabawek z jego obrazów, które wyszły z turbo-rzeczywistości karoserii samochodowych do przestrzeni galerii. Zabawki, których tworzywem jest guma, kruszejący beton i styropian, dążą do szczęścia, słońca, koloru i plaży.
Tak jak kolorowa różnorodność nowojorskich Village People w latach 70 i 80. spotykała się z niezrozumieniem, tak jego postacie z delikatnej gumy zderzają się z surowością materiału i jego pozorną siłą wynikającą z jej nietrwałości. Niepokój i rozdarcie powstałe z tego czym są, a tym, czym chciałyby być…, czyli szczęśliwymi zabawkami, uniemożliwia im wypełniająca je materia.
Artysta pokazuje, że zabawa na tej szerokości geograficznej nie jest możliwa. Wypełnione szarą-betonową masą, dmuchane kolorowe balony stają się zmutowanym tworem, który może śmieszyć, rozczulać i przerażać zarazem.
Village People poprzez swoje powołanie do zabawy i (zarazem) jej niemożność, osaczają widza swoją ilością stając się elementem gry, której są ofiarą. Niosą w sobie grozę buńczucznych krzykliwych gumowo betonowych pionków, z których wykrusza się szary beton.

Sebastian Krok – urodzony w 1985 roku w Radomiu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Przestrzeni Malarskiej prof. Leona Tarasewicza (2014), gdzie pracuje na stanowisku asystenta.
Laureat licznych nagród, m.in: Grand Prix 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 w Bielsku-Białej; Grand Prix w Pierwszym Międzynarodowym Festiwalu Szkół Artystycznych, Alberti- na FiSAD 2015 w Turynie; Grand Prix 25. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2015 w Legnicy.
Artysta porusza się w materii, niosącej w sobie własny ciężar, będący zapisem traum i emocji. Nadając nowe życie wyrzuconym materiałom: szpitalnym pościelom i zezłomowanym karoseriom samochodowym, przetwarza je w obrazy. Sebastian Krok wykorzystuje bagaż pamięci tych przedmiotów, by wyrazić swoje krytyczne spojrzenie na relacje społeczne.

Kurator: Gustaw Nawrocki

Wystawa dostępna dla zwiedzających od 12.03.2021, godz. 17:00

Podczas pobytu w instytucji należy stosować się do REGULAMINU ZWIEDZANIA WYSTAW W MIEJSKIM OŚRODKU SZTUKI w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19 – informacja w siedzibie MOS i na: http://www.mosart.pl.

MOS_LOGO_oKREGI_M
Miejski Ośrodek Sztuki
ul. Pomorska 73, 66-400 Gorzów Wlkp.
tel. (95) 733 25 66
fax (95) 733 25 60
http://www.mosart.pl