Miejsce K

Wystawa fotografii

Arkadiusz Ławrywianiec „Miejsce K.”

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 3 marca 2021 roku o godz. 18.30 na wernisaż wystawy fotografii Arkadiusz Ławrywianiec „Miejsce K”. Wernisaż odbędzie się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym w Galerii ZPAF Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Prosimy o zabranie maseczek ochronnych. Wystawę można oglądać do 31 marca 2021 roku w środy, czwartki i piątki w godz. od 17.00 do 20.00. Kurator wystawy: Beata Mendrek. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Minął rok. Niespodziewany, trudny, dziwny. Pełny informacji, nowych zasad i sytuacji, w których musimy się odnaleźć. Niełatwo, czasem bezsilnie, czasem z uporem. Czasem ze strachu, czasem z podporządkowania, czasem dla świętego spokoju. Dostosowaliśmy codzienność, obowiązki i relacje. Zdystansowaliśmy wszystko wokół nas. Ukrywamy emocje pod maską. Dezynfekcja obejmuje dużo więcej niż tylko nasze dłonie. Zwykłe już dzisiaj podanie ręki, a właściwie jej cofnięcie przed serdecznym uściśnięciem, pozbawia nas powoli bliskości, dobrej relacji jaką budujemy z innymi przez całe życie. Dystans, przewartościowanie, zmiany, zmiany, zmiany….
Pustka mieszająca się z buntowniczym tłumem, zakazy z zezwoleniami, działanie z niemocą, posłuszeństwo z agresją, ślepa wiara z kompletną dezorientacją…
Równi i równiejsi, odpowiedzialni i bezmyślni, mądrzy i głupi. Dziś już chyba nie ma nietykalnej, nienaruszonej sfery życia…
Miejsce K.
Katowice. Nasza codzienność. Puste ulice, sklepy, zamknięte lasy i parki, baseny, boiska. Zamknięta kultura, muzea, kina, teatry, szkoły. Autobusy, tramwaje, rowery… Wszędzie pełno znaków, liczb, ograniczeń. Chwilowa odwilż, więcej słońca i ławka, na której można napić się kawy… To tylko na chwilę, bo za moment kolejna fala…
Ciągi informacji, codzienne statystyki, testy, wyniki. Zdrowie, życie przeplatane decyzjami, na które trudno się zgodzić. Liczne głosy na ulicach w walce o wartości, kiedyś ważne i z nadzieją, że ważne pozostaną.
Miejsce K.
Koronawirus. Zagrożenie zdrowia i życia. Zagrożenie stratą i cierpieniem. Przepełnione i puste szpitale. Przeciwciała, testy, szczepienia. Przepustka do normalności, światełko nadziei, wolności. Powikłania, odczyny, wątpliwości, pytania bez odpowiedzi.
Zagrożenie relacji, bliskości, naturalnych pragnień i emocji jakie rodzą się między ludźmi. Dotyku, bliskości spojrzeń czy zapachów. Wspólnych posiłków, spacerów czy swobodnych rozmów. Dezynfekcja relacji.
Miejsce K.
Każde. Dowolne miejsce na mapie.
Każde miejsce w życiu zostało naznaczone. Zmieniają się symbole, priorytety, wartości.
Znaki na asfalcie mówią, gdzie mamy się zatrzymać, jak wyglądać, w co wierzyć, co myśleć i co czuć.

„Jeszcze będziemy razem”. Puste hasło czy nadzieja na odbudowanie już w nowej rzeczywistości tego co najcenniejsze i najważniejsze w życiu?

Miejsce K. Każdy musi sam je znaleźć i wypełnić…

Miejsce K. – Arkadiusz Ławrywianiec
Próba dokumentacji, czystej, konsekwentnej, mozolnej.
Obserwacja zjawisk z różnych dziedzin, tematów, sytuacji.
Bezstronny zapis pandemicznej codzienności.
Katalog myśli, haseł, ikon, symboli wynikających z obostrzeń, ale także z decyzji podejmowanych
w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Dziś wypowiedzieć się obiektywnie nie jest łatwo, szczególnie jeśli kłębiące się wokół często skrajne refleksje i epitety barwią rzeczywistość.
Tutaj symbole mówią dużo, a uzupełnienie ich sugestywnymi wyrazami twarzy bohaterów dodają treści, ale pozostawiają przestrzeń do własnych przemyśleń i wyborów.
/ Beata Mendrek — kurator wystawy fotografii Arkadiusz Ławrywianiec – Miejsce K. /

Arkadiusz Ławrywianiec (ur. 1967 r.) – absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje się od 1986 roku, gdy własnoręcznie wykonał pierwszą odbitkę. W latach 1994–2015 pracował jako fotoreporter w „Dzienniku Zachodnim”. Od 2016 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Członek Zarządu Głównego ZPAF, a od 2017 roku prezes Zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego. Autor i współautor wystaw w Polsce i za granicą (Francja, Czechy, Macedonia, Niemcy). W latach 2011 i 2013 stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2011 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Pomysłodawca cyklu wystaw międzynarodowych „OKO Ostrava – Katowice – Opava”. Prowadzi cykl spotkań „Porozmawiajmy o…” w Galerii Katowice ZPAF Okręg Śląski. Współautor reaktywowanego konkursu Śląska Fotografia Prasowa, organizowanego przez Bibliotekę Śląską, w którym czterokrotnie był jurorem, a w 2020 roku przewodniczącym kapituły. W latach 2019 i 2020 był jurorem w Polskim Konkursie Fotografii Sportowej. Od 2021 roku jest członkiem miedzynarodowego kolektywu fotografów Horizons Collectif. Zajmuje się głównie reportażem i dokumentem fotograficznym. Autor albumów fotograficznych: „Tajemnice pracowni” i „Kiduszin Nisuin”.

Website
YouTube
Facebook
Instagram
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski
40–012 Katowice ul. Św. Jana 10