Pokolenia w Katowicach

Zbiorowa wystawa fotografii „Pokolenia”

w ramach projektu

„Fotografia jako pomost miedzy pokoleniami”.

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza do oglądania zbiorowej wystawy fotografii „Pokolenia” w ramach projektu „Fotografia jako pomost miedzy pokoleniami”, której wernisaż odbył się 10 października 2020 roku. Wystawę można oglądać od 18 do 26 lutego 2021 roku w Galerii ZPAF Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wstęp wolny. Wystawa odbywa się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Prosimy o zabranie maseczek ochronnych. Serdecznie zapraszamy.

POKOLENIA
Fotografia jest symboliczną bramą pozwalającą na odbycie podróży w czasie i przestrzeni – każde spojrzenie na zdjęcie wyzwala w nas emocje, wspomnienia, skojarzenia. Fotografia skłania do przemyśleń, pobudza rozmowę, porusza. Fotografia może stać się również pomostem między twórcą a odbiorcą, między teraźniejszością i przeszłością, między dwoma twórcami.
Pomost fotograficzny stał się centrum projektu, którego wynikiem jest wystawa „Pokolenia”. Pięć duetów twórczych, na zasadzie dialogu i konfrontacji wizualnych spostrzeżeń, zajęło się pracą nad elementarnymi hasłami i podjęło próbę twórczej analizy: miejsca, człowieka, czasu, przedmiotu i samej fotografii. Głównym celem wspólnego działania była integracja fotografów starszego i młodszego pokolenia. Pokolenia w projekcie to przede wszystkim jednak spojrzenie szersze – nie z perspektywy wieku, lecz doświadczenia fotograficznego. Współpracy podjęli się więc twórcy związani z fotografią przez ponad sześćdziesiąt lat i ci, którzy fotografują znacznie krócej. Projekt miał też wymiar szczególny w czasie, którym znaleźliśmy się współcześnie. Fotografia stała się pomostem i pretekstem do nawiązywania relacji – relacji, które w momencie społecznej izolacji zanikają.
Zapraszamy do odczytywania naszych wizualnych analiz. Liczymy że fotografia stanie się pomostem także między twórcami a odbiorcami i dzięki temu jej przekaz wybrzmi bardziej.
Kamil Myszkowski

W projekcie „Fotografia jako pomost między pokoleniami” i w wystawie udział biorą: Jakub Byrczek, Łukasz Cyrus, Ryszard Czernow, Antoni Kreis, Jerzy Łakomski, Arkadiusz Ławrywianiec, Beata Mendrek, Kamil Myszkowski, Krzysztof Szlapa, Janusz Wojcieszak.
Kuratorzy projektu: Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa

Zadanie publiczne jest finansowane z budżetu Miasta Katowice.

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski
40–012 Katowice ul. Św. Jana 10
Galeria KATOWICE i siedziba Okręgu Śląskiego ZPAF
ul. Św. Jana 10 II piętro
40–012 Katowice
tel. +48 602 108 563
e-mail: zpaf.katowice1@gmail.com