Dwie prace

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w środę, 26 lutego 2020 r. o godz. 17.00 na dwa wydarzenia.

· Uroczystość przekazania przez Towarzystwo Jerzego Piotrowicza dwóch obrazów Artysty dla Muzeum Ziemi Lubuskiej
W zbiorach Muzeum Ziemi Lubuskiej do tej pory znajdował się tylko jeden obraz olejny zatytułowany Uczta w atelier z 1987 roku, zakupiony od Jerzego Piotrowicza w roku w 1987. Jest nam niezmiernie miło przyjąć darowane przez Towarzystwo Jerzego Piotrowicza dwie prace (Uczta z roku 1996 oraz Autoportret z ok. 1989 roku) tego znakomitego twórcy – malarza, grafika i rysownika, które w sposób znaczący wzbogacą zbiory dzieł sztuki współczesnej naszego Muzeum. Pragniemy bardzo serdecznie podziękować za ten wspaniały gest.
Jerzy Piotrowicz urodził się w 1943 roku we wsi Przedświt pow. Ostrów Mazowiecka. Lata młodości spędził pod Jelenią Górą. Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu pod kierunkiem Mariana Szmańdy. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1972 roku w pracowni grafiki warsztatowej Tadeusza Jackowskiego. Mieszkał i tworzył w Poznaniu. Uprawiał równolegle malarstwo, rysunek, a także grafikę (techniki metalowe). Swoje prace wystawiał na ponad stu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. we Francji, Belgii, Finlandii, Szwecji, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, w Szwajcarii i Niemczech). Był uczestnikiem IX edycji Złotego Grona w 1979 roku. Zmarł w 1999 roku w Poznaniu.

· Otwarcie wystawy Boże obrazy. Sztuka ikonowa
Kolekcja sztuki ikonowej znajdująca się w Muzeum Ziemi Lubuskiej obejmuje blisko 250 obiektów powstałych od końca XVIII wieku do początków XX stulecia. Są to dzieła malowane na podobraziu drewnianym, płótnie oraz wykonane innymi technikami (np. odlewu), jak krzyże raspatijne i plakiety wotywne. Szczególne miejsce zajmują przedstawienia Chrystusa z najpopularniejszymi wizerunkami Pantokratora czyli Wszechwładcy. Natomiast najliczniejszy zespół tworzą egzemplifikacje obdarzonej wielkim kultem i szacunkiem na Rusi Matki Boskiej. Ulubioną i często występującą na ikonach postacią Kościoła wschodniego jest święty Mikołaj zwany cudotwórcą, określany mianem ruskiego boga. Odrębną i ważną grupą dzieł są również ikony świąteczne, ukazujące najważniejsze wydarzenia kalendarza prawosławnego.
Zbiór jest efektem wieloletniej współpracy naszej placówki ze służbami celnymi. Rozpoczęła się ona od 1973 roku i trwała ponad 25 lat.

Wydarzenia uświetni występ chóru żeńskiego Polirytmia, działającego w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”. Kierownik artystyczny chóru: Janina Nowak, dyrygent: Natalia Golub.

Zapraszamy, wstęp wolny.