Covery Radka Czarkowskiego

COVERY ETC.
RADOSŁAW CZARKOWSKI
otwarcie 29 listopada, 18:00

Covery etc. to tytuł wystawy, cyklów prac – obrazów i nie tylko, których zamierzeniem ma być odsłonięcie szerokiego potencjału znaczeń, które wydając się w pierwszym odbiorze jednoznacznymi, stają się przez interpretację odbiorcy niekonieczną oczywistością.
Artysta, wg koncepcji dzieła otwartego Umberto Eco, ‘żegna się’ ze swoim dziełem w momencie jego ukończenia, a dalszą jego kreacją ‘zajmuje się’ odbiorca. Proces twórczy trwa w odbiorze, wolnej interpretacji i późniejszym opisie widza.
Ten fakt wskazuje jak różnie potrafimy się znaleźć wobec pojedynczego zdarzenia, jak różni jesteśmy, jak wiele prawd nas otacza i jak bardzo możemy się mylić w autorytarnym przypisywaniu racji pojedynczej wartości.
Covery etc. to realizacja, którą chciałbym oddać do dyspozycji widza w całej rozciągłości poszukiwania nowych dla mnie prawd, prawd o zjawiskach i znaczeniach, które wydają mi się być znane. Jestem ciekaw innego postrzegania rzeczywistości, innych jakości. Jako artysta dokonuję prób interpretacji zjawisk powszechnie przyjętych za nienaruszalne, niezmienne. W tym kontekście chcę namówić innych do ‘ryzyka’ sądu, czasem wejścia na ‘kruchy lód’ i odkrycia, że jednej bezwzględnej wartości, która nami rządzi nie ma, a każda prawda winna być uszanowaną.
Radosław Czarkowski
Radosław Czarkowski – studiował w Poznaniu, dyplom obronił na Wydziale Malarstwa, Grafikii Rzeźby w PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w 1992 roku. Od 1991 pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego na stanowisku prof. UZ. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, obiektem, instalacją. Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce i za granicą.

Kurator: Gustaw Nawrocki
Wystawa czynna do 5.01.2020