Wewnętrzny świat fotografii

Wystawa fotografii

Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa

“Obrazy metafor II”

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 22 lipca 2019 roku
o godz. 18.30 na wernisaż wystawy fotografii Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa “OBRAZY METAFOR II”. Wernisaż odbędzie się w Galerii ZPAF Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądaċ do 4 sierpnia 2019 od poniedziałku do piątku w godzinach od 17.00 do 20.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy. Zadanie jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.

Wewnętrzny świat fotografii

Zakrętka od koreksu, spłowiałe karty wizytowe, srebrny talerz lampy błyskowej, rzutnik przeźroczy, drewniana kopiorama, szklany negatyw, zdezelowany powiększalnik ciemniowy i obiektyw Helios, kultowe aparaty Zenit, Druh, FED, Smiena – to kolejni bohaterowie drugiej odsłony cyklu fotograficznego pt. „Obrazy metafor”.
Za sprawą naszej wyobraźni otrzymują drugie życie – powracają z zakurzonych pudeł schowanych na strychach, ze straganów targu staroci i ciemnych piwnic, aby odegrać nowe role w metaforycznym widowisku. Już nie służą fotografii jako narzędzia, nie są też tylko świadkami historii techniki fotograficznej, lecz pokonując próbę czasu, stają się autoteliczne. Niczym eksponaty w filmie „Noc w muzeum”, ożywają w nowych zaskakujących kontekstach, aby dać świadectwo temu, jak bogaty w różnorakie wątki jest wewnętrzny świat fotografii.
Wystawa „Obrazy metafor II” to druga część rozpoczętej w roku 2018 serii fotografii przedstawiającej martwe natury artefaktów fotograficznych. Całość została zainspirowana dziełem Bernda Stieglera pt. „Obrazy fotografii. Album metafor fotograficznych” i stanowi luźną interpretację wizualną poszczególnych rozdziałów ww. książki. Nowością w drugiej odsłonie jest uzupełnienie spisu treści o własne metafory, a także wyjście poza fotografię w stronę obiektu, instalacji i dźwięku.

Krzysztof Szlapa

Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa to duet artystów fotografików, członków Związku Polskich Artystów Fotografików zaangażowany w upowszechnianie fotografii artystycznej w regionie. Owocem ich współpracy są takie działania jak: warsztaty edukacyjne, spotkania dyskusyjne Herbata i Fotografia oraz wystawy fotograficzne.

Zadanie publiczne jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice
Wystawa jest skierowana zarówno do osób zajmujących się na co dzień fotografią w znaczeniu pracy zawodowej lub pasji (własne doświadczenia okazują się bardzo cenne w tropieniu ukrytych sensów) a także dla ludzi niezwiązanych z fotografią – jako dydaktyczna propozycja rozpoczęcia przygody i wejścia w niezwykły świat tak ważnego dla nas medium.

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski
40–012 Katowice ul. Św. Jana 10
Galeria KATOWICE i siedziba Okręgu Śląskiego ZPAF
ul. Św. Jana 10 II piętro
40–012 Katowice