Portrety spotkane

Wystawa fotografii

Joanna Nowicka “Portrety spotkane”

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wystawę fotografii Joanna Nowicka „Portrety spotkane”
Wernisaż odbędzie się 6 marca 2019 roku o 18.30, w Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików,przy ul. św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 29 marca 2019 od środy do piątku w godzinach od 17.00 do 20.00.

Autorka o wystawie:

Niespiesznie, z otwartością i uważnością, ciekawością ludzi, scenerii i sytuacji spotykam Portrety. Piękne twarze, interesujące osobowości, ciekawe miejsca. Różnorodność mnie pociąga i fascynuje, wywołuje skojarzenia oraz inspiruje.
Z przyjemnością sięgam po średnioformatowy aparat analogowy, świetnie się czuję w formacie 6×6. Zanim 12 lat temu zajęłam się fotografią zawodowo, używałam tylko aparatów analogowych, wtedy małoobrazkowych. Późniejsza praca wymusiła zmianę narzędzi, co zrozumiałe. Jednak konsekwentnie w pracy artystycznej portretowej, ale też tej dokumentalnej, wracam do kliszy.
Fotografia analogowa sprzyja skupieniu, przemyśleniu tego co chcę osiągnąć, a powolny proces powstawania obrazu ułatwia nawiązywanie relacji z osobą portretowaną. Wreszcie estetyka tej fotografii jest mi bliższa – nie potrzebuję koloru, nie zależy mi na perfekcyjnej ostrości, z ciekawością obserwuję błędy, które czasem powstają na etapie naświetlania, zupełnie poza moją kontrolą.
Przez ostatnie 5 lat zrobiłam sporo portretów. Wybrałam dla nich papier – gruby i matowy – oraz format 10×10 cm. Wymyśliłam czarne pudełko, w którym przechowuję powiększającą się kolekcję. Powstała również strona internetowa, pod szyldem One People Story prezentuję tylko jedną fotografię wyświetlaną przez dwa tygodnie.
Niniejsza wystawa to pierwsza tak duża odsłona tego tematu. Nie wiem czy kiedykolwiek go zakończę.

Joanna Nowicka jest zawodową fotografką od 2006 roku, członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików, doświadczoną fotoreporterką prasową (publikacje m.in. w Gazecie Wyborczej, Financial Times, TAZ die Tageszeitung).
Tworzy fotografie portretowe, fotografie architektury i wnętrz, ilustracje oraz klasyczne reportaże pomagając w ten sposób firmom, instytucjom i przedstawicielom wolnych zawodów kreować profesjonalny wizerunek. Fotografowała wielu artystów, osobowości świata biznesu i polityki.
Jest artystką z pasją do portretów wykonywanych tradycyjną metodą, analogowym aparatem fotograficznym.

http://www.joannanowicka.com
http://www.onepeoplestory.com

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski
40–012 Katowice ul. Św. Jana 10
Galeria KATOWICE i siedziba Okręgu Śląskiego ZPAF
ul. Św. Jana 10 II piętro
40–012 Katowice
tel. +48 602 108 563
e-mail: zpaf.katowice1@gmail.com