Sztuka hałasu

BRIMBORIUM
sound-art-festival
22-24.02.2019

Od napisania „Sztuki hałasu. Manifestu Futurystycznego” Luigi Russolo minęło ponad sto lat, jednak sztuka dźwięku nie traci na transgresyjności, cały czas zaskakując i rozszerzając pole oddziaływania. Sound-art oddalił się od muzyki i jest obecnie raczej domeną bliższą sztukom wizualnym. Na uczelniach artystycznych powstają pracownie, które zajmują się dźwiękiem. Prace dźwiękowe prezentowane są w galeriach. Ich działanie przekracza zmysł słuchu, często dotyczy całego ciała, relacji społecznych i przestrzennych.

Od wielu lat istnieje w Gorzowie kilka niezależnych inicjatyw: CKN Centrala, kluby Magnetoffon i Sejf, wytwórnia Dym, galeria Terminal08, które działają w obszarze sztuki dźwięku, zgromadziły odrębną publiczność i grono współpracujących artystów. Projekt ma na celu integrację środowisk artystów dźwiękowych z Polski, Niemiec i Irlandii oraz wymianę doświadczeń różnych pokoleń – studentów i artystów z wieloletnim dorobkiem. W ramach projektu zostaną zorganizowane warsztaty budowania własnego sprzętu elektronicznego do generowania dźwięku, tworzenia nagrań terenowych, obsługi oprogramowania oraz produkcji.

Piątek, 22 lutego
19:00 – Anthony Kelly i David Stalling – otwarcie wystawy
Terminal08, ul. Grobla 15

21:00 – prezentacja wytwórni Farpoint Recordings z Dublina
Sejf, ul. Jagiełły 11 / Łaźnia Miejska

Sobota, 23 lutego
11:00-14:00 – Jo FRGMNT Grys – warsztaty

15:00-18:00 – Radek Sirko – warsztaty
MOS, ul. Pomorska 73

20:00 – wieczór performace – Andrea Lange, Seamus O’Donnell, Jo FRGMNT Grys, Michael Schmacke, Radek Sirko, Mikołaj Tkacz
CKN Centrala, ul. Spichrzowa 1

Niedziela, 24 lutego
11:00-14:00 – Andrea Lange – warsztaty

15:00-18:00 – Mikołaj Tkacz – warsztaty
MOS, ul. Pomorska 73

Festiwal zorganizowany z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Culture Ireland.