Część wspólna

Muzeum Ziemi Lubuskiej uprzejmie informuje, że w przestrzeniach wystawienniczych Galerii Nowy Wiek prezentowana jest obecnie wystawa pt. Część wspólna, której autorami są Stanisław R. Kortyka oraz Jarek Jeschke. Spotkanie z artystami odbędzie się podczas finisażu, na który zapraszamy w piątek, 19 października br. o godz. 17.00.

Drogi obu malarzy splotły się w roku 2000 na Wydziale Artystycznym UZ. Jarek Jesche rozpoczynał tam studia, a jednym z jego wykładowców był prof. Stanisław Kortyka, który z czasem został promotorem pracy dyplomowej młodego twórcy, a po obronie zaproponował mu asystenturę. Dziś, gdy przyjaźń artystyczna obu panów osiągnęła dojrzałość (18 lat), postanowili przygotować wspólną ekspozycję.

Na wystawie znajduje się blisko 20 prac, przy czym każdy twórca ma do swojej dyspozycją osobną przestrzeń. Ramą łączącą obie prezentacje jest odniesienie do przeszłości. O ile S. Kortyka w swoich metaforycznych obrazach mierzy się ze szczątkami kultury antycznej, będącymi pewnego rodzaju sztafażem pejzażu, o tyle dla Jarka Jeschke inspiracją są postindustrialne budynki oplecione roślinnością. Zawłaszczającą opuszczone przez ludzi miejsca.
Ekspozycje spajają dwie prace, mające ten sam motyw przewodni – zdewastowany budynek bunkra w lubuskich lasach. Nieduże prace umieszczone plecami do siebie w sąsiadujących salach są właśnie tą tytułową częścią wspólną ekspozycji.

Stanisław R. Kortyka (ur. 1943) Studia w PWSSP, obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa i projektowania malarstwa w architekturze w pracowniach prof. Zbigniewa Karpińskiego i doc. Alfonsa Mazurkiewicza uzyskał w 1969 roku. Od 1970 roku jest pracownikiem naukowo- dydaktycznym. W 1992 roku otrzymał tytuł profesora. Prowadzi dyplomujące pracownie malarstwa w ASP we Wrocławiu i w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Brał udział w ponad 140 wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Malarstwo i rysunek prezentował na 28 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. W 2004 roku nagrodzony Nagrodą Główną Prezydenta Miasta Wrocławia na Dolnośląskich Wystawach Sztuki (malarstwo), a w 2006 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina na XXI Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Swoją poezję publikował w czasopismach literackich od lat 60. W wydawnictwie Ossolineum opublikował trzy zbiory poezji (1969, 1973, 1981) oraz blok wierszy w „Dyskursie” (zeszyty naukowo-artystyczne ASP we Wrocławiu) nr 3/2005. W 2014 roku otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
Prace w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Szczecinie, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego i BWA w Sandomierzu, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach, Galerii Kutscha w Salzburgu oraz w posiadaniu prywatnym w kraju i za granicą.

Jarek Jeschke (ur. 1977). Studiował w pracowni malarstwa prof. Stanisława Kortyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (dyplom 2004). Jest laureatem VIII edycji programu stypendialnego Młoda Polska przyznawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego zrealizował projekt Patria o Muerte. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych m.in. Principium w Art Agenda Nova w Krakowie (2009), Żelazny w Laboratorium Sztuki, Wozownia w Toruniu 2010) i Fundacji Salony w Zielonej Górze (2011) oraz zbiorowych, m.in. Fragmentos w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie (2012/2013), czy Grüsse aus Zielona Góra w Museum Junge Kunst we Frankfurcie nad Odrą (2010).

Termin wystawy
19 IX – 21 X 2018

Kurator wystawy
Leszek Kania

Pozdrawiam,

Alicja Błażyńska

rzecznik prasowy MZL

Muzeum Ziemi Lubuskiej

65-048 Zielona Góra,

al. Niepodległosci 15

tel. 601 56 57 26

tel. 68 327 23 45 wew. 11

Reklamy