Baletnica w Jastrzębiu Zdr.

Baletnica w oknie. Księga 1
Paweł Janczaruk i Anna Szafran
Jastrzębie Zdr. galeria Epicentrum
29 czerwca godz. 17.00

Projekt „Baletnica w mieście” rozpoczęliśmy jesienią 2015 roku. Wtedy to Ania Szafran uczestniczyła na zajęcia baletowych w Społecznym Ognisku Artystycznym. To ona podsunęła pomysł fotografowania jej tańczącej na ulicach miasta. „Miasto pełni tu bardzo ważną rolę. Urbanistyczny krajobraz staje się sceną dla sztuki, dzięki czemu każde zdjęcie jest inne” tak napisała Ania. Uwiecznienie piękna tańczącej baletnicy w przestrzeni miejskiej okazał się pomysłem bardzo trafionym, chociaż zadanie to nie jest łatwe. Na początku projektu o balecie wiedziałem niewiele. Zdałem się wówczas na rady Ani. Od początku uczestniczy ona również w wyborze zdjęć. Dzięki takiej naszej współpracy, z poszczególnej sesji, pozostają tylko te najlepsze zdjęcia i pod względem fotograficznym, oraz prawidłowości sztuki baletowej. Również współpraca z Anią spowodowała to, że obecnie jestem stałym bywalcem spektakli baletowych, wzbogaciłem swoją płytotekę o płyty z muzyką do spektakli, ale również i „pochłaniam” literaturę związaną z baletem.
Na scenerię naszych fotografii wybraliśmy nasze rodzinne miasto Zieloną Górę i nie będziemy poza nie wychodzić z realizacją kolejnych fotografii.
Balet na zdjęciach możne wyglądać dobrze lub źle. Najtrudniejszym nie jest zrobienie samych zdjęć, ale ich wybór. Dla Ani tańczenie w balecie „pozwala na zdobywanie technicznych umiejętności, niezbędnych do tworzenia”. Moim zatrzymanie tego w fotografii.
Podobnych projektów realizowanych na świecie było i jest kilka. Pierwowzorem jest „Ballerina Project” realizowany od 2000 roku, przez nowojorczyka Dane Shitagi. Fotografuje on zawodowe tancerki z American Ballet Theater, Boston Ballet i Tulsa Ballet w przestrzeni miejskiej.
W naszym projekcie ważnym jest to, że Ania tańczy spektakl, którego widzem i rejestratorem w danym momencie jestem tylko ja. Scenografia, w której odbywa się taniec, zobaczą dopiero oglądający nasze fotografie. Operatorem światła jest słońce, które oddaje swój czar w tej jednej i niepowtarzalnej chwili. Fotografia natomiast prezentuje to wszystko w jednym, jedynym ujęciu. Mamy nadzieję, że dzięki naszym fotografiom uda się widzom zobaczyć muzykę.

1 komentarz do “Baletnica w Jastrzębiu Zdr.

  1. Zawsze imponowało mi, gdy ktoś potrafił uchwycić takie kluczowe momenty na fotografiach 🙂

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.