Włosy w B&B

Galeria Fotografii B&B

JENS JUUL (DANIA) – „Włosy / Hair”

Galeria Fotografii B&B w Bielsku-Białej

uprzejmie zaprasza na wernisaż oraz na spotkanie z autorem

w piątek 8 czerwca 2018 o godz. 18.00.

ul. 1 Maja 12, Bielsko-Biała

Jens Juul (Dania)

MIeszka w Kopenhadze. Urodził się w roku 1963.

Zamiast tradycyjnego słowa portret, używanego dla określenia czarno-białych fotografii przedstawiających nieznane osoby, Jens Juul woli używać wyrażenia“portretowanie. Z semantycznego punktu widzenia różnica może wydawać się subtelna, ale w rzeczywistości fotografia Juula jest zbiorową wypowiedzią wizualną, portretującą ludzką kondycję w świecie. Jego prace zamazują cienką linię pomiędzy dokumentem, portretem sytuacyjnym a sztuką piękną.

Artysta uzyskał wykształcenie malarskie w Billedskolen w Kopenhadze oraz w nowojorskiej Arts Students League, jack również uczył się portretu u hiszpańskiego artysty malarza – Artero Wiismundo. Następnie, odchodząc powoli od malarstwa, Jens zaczął poszukiwać formalnego wykształcenia w dziedzinie fotografii w Copenhagen’s Technical College, stóre ukończył w roku 2012. Dzięki swojemu wykształceniu artysta zdobył szereg umiejętności technicznych, niezbędnych w pracy z aparatem i sprzętem, jakie są oferowane przez współczesną fotografię. Jednak artysta szybko uzmysłowił sobie, że aby portretować ludzi trzeba posiąść zupełnie inne umiejętności.

„Zrobienie dobrego portretu nie polega na posiadaniu właściwego sprzętu fotograficznego. Sekret leży we właściwym podejściu do tematu. 98 procent to psychologia, a 2 procent to umiejętności twórcze. To, co pozwala mi robić takie zdjęcia, a nie inne, to umiejętność – i ogromny pociąg! – do rozmawiania, zadawania pytań i ogromu słuchania…”

Jens Juul wystawiał swe prace w galeriach sztuki i prestiżowych muzeach a całym świecie. W Polsce po raz pierwszy był jako jeden z autorów wystaw głównych FotoArtFestivalu w Bielsku-Białej w roku 2017.

Zdobył także liczne międzynarodowe nagrody, w tym Magnum Photography Awards, Sony World Photography Awards, Danish Press Photo i wiele innych.

Włosy / Hair

Przez pół godziny ludzie powierzają swoje życie – a raczej swe głowy – w ręce obcej osoby Fryzjer musi rozumieć klienta. Fryzura może być komunikatem lub wypowiedzią na temat naszego stanu ducha. Dlatego jest to zawsze coś więcej niż tylko przycięcie włosów. W zakładzie fryzjerskim zrzucamy gardę i pozwalamy, aby ktoś obcy majstrował przy naszym gardle ostrym jak brzytwa narzędziem.

Ścinanie włosów lub brody zawsze jest czynnością niezwykle zmysłową. Włosy mają znaczenie symboliczne. Idee piękna, siły erotyzmu, indywidualności, zmysłowości, męskości, kobiecości są ściśle związane z włosami.

To fryzura decyduje o tym jam wyglądamy. W rzeczywistości niewiele osób w naszym życiu może dotykać naszych włosów, a jednak w zakładzie fryzjerskim dopuszczamy osobę obcą do tej intymnej części naszego ciała. Zanim opuścisz fotel, osoba z nożyczkami w ręce ustali Twój nowy wygląd, zmieniając tym samym sposób w jaki świat będzie Cię postrzegał.

Kiedy spotykam tak zwanych zwykłych ludzi niezmiennie fascynuje mnie fakt, że za ich twarzami kraje się tyle niesamowitych historii i interesujących osobowości. Poznawanie nowych ludzi i słuchanie o ich życiu naprawdę mnie podnieca. Nie trzeba jeździć w tereny odległe czy objęte wojną, aby doświadczyć dramatyzmu i nieznanego. Założę się, że wszystko to znajdziesz tuż za rogiem …

8. czerwca — 26. czerwca 2018

Reklamy