Baletnica w mieście. Księga 2

Baletnica w mieście. Księga 2
Paweł Janczaruk i Anna Szafran
10 maja w godz. 17:00
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze
al. Wojska Polskiego 9, 65-077 Zielona Góra

„Miasto pełni tu bardzo ważną rolę. Urbanistyczny krajobraz staje się sceną dla sztuki, dzięki czemu każde zdjęcie jest inne” tak napisała Ania Szafran, baletnica, bohaterka zdjęć.
Kiedy Ania na początku 2015 roku, podsunęła pomysł fotografowania jej tańczącej na ulicach miasta, nie widziałem w tym celu. Zadałem sobie pytanie: po co mam robić tego typu zdjęcia? Musiało minąć pół roku, kiedy to stwierdziłem, że celu jako takiego nie musi być, że celem może być fotografowanie samo w sobie. Uwiecznienie piękna tańczącej baletnicy w przestrzeni miejskiej. Wiedziałem, też że zadanie to nie będzie łatwe, oraz że musi polegać na całkowitej naszej współpracy. W projekcie ważna jest rola obojga nas. Ania nie występuje tylko w roli tancerki, ale również uczestniczy w wyborze zdjęć. W projekcie ważna jest rola obojga nas. Ania uczestniczy również w wyborze zdjęć. Dzięki temu, z poszczególnej sesji, pozostają te najlepsze zdjęcia.
Balet na zdjęciach możne wyglądać dobrze lub źle. Najtrudniejszym nie jest zrobienie samych zdjęć, ale wybór tych najlepszych, na którym baletnica prezentuje się idealnie według prawideł techniki baletowej. Dla Ani tańczenie w balecie „pozwala na zdobywanie technicznych umiejętności, niezbędnych do tworzenia”. Moim zatrzymanie tego w fotografii.
Nie ukrywamy, że wzorujemy się na podobnych projektach. Pierwowzorem jest „Ballerina Project” realizowany od 2000 roku, przez nowojorczyka Dane Shitagi. Fotografuje on zawodowe tancerki z American Ballet Theater, Boston Ballet i Tulsa Ballet w przestrzeni miejskiej.
Najważniejszym w naszym projekcie jest to, że Ania tańczy spektakl, którego świadkiem, widzem i rejestratorem w danym momencie jestem tylko ja. Scenografia, w której odbywa się taniec, zobaczą dopiero oglądający nasze fotografie. Operatorem światła jest słońce, które oddaje swój czar w tej jednej i niepowtarzalnej chwili. Fotografia natomiast prezentuje to wszystko w jednym, jedynym ujęciu.