Baletnica w mieście. Księga 1 i 2

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Pawła Janczaruka i Anny Szafran „Baletnica w mieście. Księga 1 i 2”, który odbędzie się 19.01.2018 r o godz. 18.00 w Galerii OKNO (Słubice ul.1 Maja1)

„Baletnica w mieście” przedstawia piękno ukryte w ruchach tancerki, pozbawionej scenicznego makijażu, kostiumu” – tak napisała Ania Szafran, baletnica bohaterka zdjęć. „Miasto pełni tu bardzo ważną rolę. Urbanistyczny krajobraz staje się sceną dla sztuki, dzięki czemu każde zdjęcie jest inne” mówi Ania.
W projekcie ważna jest rola obojga nas. Ania uczestniczy również w wyborze zdjęć. Dzięki temu, z poszczególnej sesji, pozostają te najlepsze. Balet na zdjęciach możne wyglądać dobrze lub źle. Najtrudniejszym nie jest zrobienie samych zdjęć, ale wybór najlepszych, na którym baletnica prezentuje się idealnie według prawideł techniki baletowej. Dla Ani tańczenie w balecie „pozwala na zdobywanie technicznych umiejętności, niezbędnych do tworzenia”. Moim zatrzymanie tego w fotografii.
Nie ukrywamy, że wzorujemy się na podobnych projektach. Pierwowzorem jest „Ballerina Project” realizowany od 2000 roku, przez nowojorczyka Dane Shitagi. Fotografuje on zawodowe tancerki z American Ballet Theater, Boston Ballet i Tulsa Ballet w przestrzeni miejskiej. Podobne zdjęcia wykonuje od 2008 roku Australijka Lisa Tomasetti. Jako scenerię wybiera najbardziej ruchliwe ulice i skrzyżowania fotografując Australian Ballet.
Najpiękniejszym w naszym projekcie jest to, że Ania tańczy spektakl, którego świadkiem, widzem i rejestratorem w danym momencie jestem tylko ja. Ania ma również nadzieję, że: „Baletnica w mieście” poruszy i zachwyci a w szczególności uświadomi, że posiadanie pasji to wielki skarb”.