Baletnica w oknie. Księga 1

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w środę, 21 czerwca br. o godz. 17.00 na otwarcie wystawy Pawła Janczaruka i Anny Szafran „Baletnica w oknie. Księga 1.”

Przed nami kolejna indywidualna wystawa Pawła Janczaruka w zielonogórskim Muzeum. Dwie poprzednie odnosiły się do jego poszukiwań w dziedzinie fotografii otworkowej, obecna odsłania nowe oblicze artysty. Od dotychczasowych realizacji różni ją niemal wszystko: tematyka zdjęć, narzędzia oraz materiały służące do utrwalania kadrów. Zaskakują też ogromne rozmiary prac, ale nade wszystko – nieczęsta w środowisku artystycznym – chęć do podzielenia się prawami autorskimi z modelką, którą uwiecznia na zdjęciach.

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie 15 wielkoformatowych fotogramów utrwalających piękno tańca klasycznego rozgrywającego się w oknie, na tle pejzażu Zielonej Góry. Nie tylko ulicznego, ale również krajobrazowego. Anna Szafran tańczyła dla Pawła Janczaruka w klimatycznych wnętrzach Rektoratu UZ, oknach nieczynnego już dziś DT „Centrum” czy w przestrzeni niekończących się szyb Palmiarni Zielonogórskiej. Jej postać odbijała się też w taflach granitowej posadzki Filharmonii Zielonogórskiej i winylowych podłożach ultranowoczesnej biblioteki uniwersyteckiej. By osiągnąć zamierzony cel młoda baletnica nie tylko wspinała na szczyt swoich umiejętności tanecznych, ale również czuwała nad każdym kadrem. Chodziło o to, by figury zatrzymane na fotografii były nieskazitelne pod względem techniki baletowej. Począwszy od arabesque, przez attitude, chassé i inne, trudne do wymówienia dla laika, pas.

Zdjęcia Pawła Janczaruka dowodzą, że rzeczy szlachetne bronią się w każdych okolicznościach. Taniec klasyczny świetnie funkcjonuje w nieszablonowym entourage’u, a baletnica wykonująca idealne figury jest artystką bez względu na to czy stąpa po deskach sceny, czy płytkach PCV. Nasze wrażenia nie są przez to w żaden sposób zredukowane, wręcz przeciwnie inna sytuacja wyostrza nasz zmysł postrzegania i interpretacji. Jest jeszcze coś. Nietypowe wnętrza i brak widzów stworzyły specyficzną więź między fotografującym a jego obiektem. Okazuje się, że na taką intymność obiektyw jest szczególnie czuły.

Projekt „Baletnica w oknie” ma charakter otwarty. Pierwsze prace cyklu zaczęły powstawać w październiku 2015 roku i trwają do dziś. Wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej jest pierwszą z kilku zaplanowanych. Zwieńczeniem serii będzie album zawierający wybrane fotografie z wszystkich pokazów. Całemu przedsięwzięciu towarzyszy specjalnie utworzona i stale aktualizowana strona internetowa.

„W projekcie ważna jest rola obojga nas. Ania uczestniczy również w wyborze zdjęć. Dzięki temu, z poszczególnej sesji, pozostają te najlepsze. Balet na zdjęciach możne wyglądać dobrze lub źle. Najtrudniejszym nie jest zrobienie samych zdjęć, ale wybór najlepszych, na którym baletnica prezentuje się idealnie według prawideł techniki baletowej. Dla Ani tańczenie w balecie „pozwala na zdobywanie technicznych umiejętności, niezbędnych do tworzenia”. Moim zatrzymanie tego w fotografii.” (Paweł Janczaruk)

Termin wystawy:
21 VI – 20 VIII 2017

Kuratorka wystawy:
Alicja Błażyńska

Pozdrawiam

Alicja Błażyńska
rzecznik prasowy MZL
tel. 68 327 23 45 wew. 11
kom. 601 56 57 26
—————————
Muzeum Ziemi Lubuskiej
al. Niepodległości 15
65-048 Zielona Góra