Performance z Hongkongu i Chin

Zapraszamy na kolejną odsłonę Asia Live! Wystąpią artyści performansu z Hongkongu i Chin.
24 i 25.05.2017, godzina 18:00
Wstęp wolny
Artyści:

Wang Chuyu (Ch)
Zhou Bin (Ch)
Liu Nanxi (Ch/HK)
Mok Chiu Yu (HK)
To Yeuk (HK)
Sanmu Chan (HK)

Kuratorem wydarzenia jest Waldemar Tatarczuk (Galeria Labirynt, Lublin).
Jest to kolejna prezentacja aktualnego stanu sztuki performance w Azji. Artyści zaprezentują działania i wykłady również w galeriach Labirynt w Lublinie i Arsenał w Białymstoku

Chen Shisen (Sanmu Chan) – urodzony w 1963 roku w Pekinie, obecnie mieszka w Hongkongu. W 1986 zajął się performansem oraz wziął udział w Southern Artists Salon i First Experimental Art Exhibition w Guangzhou. Po wydarzeniach na placu Tiananmen w 1989 Chen Shisen zaangażował się w ruchy społeczne, co wywarło wpływ na tematykę jego prac. Performansy Chen Shisena odzwierciedlają opresję wojen i masakr, są refleksą nad kulturą orientalną. Chen Shisen tworzy poezję, grafikę, instalacje. Aktualnie Chen Shisen pracuje jako kurator dla CCCD Arts Space – Green Wave Art w Hongkongu

Liu Nanxi prezentowała swoje performansy podczas wystaw i festiwali między innymi w Hongkongu, Xi’an, Xiamen. Pracowała jako organizatorka i koordynatorka wydarzeń i akcji performatywnych, w tym Inter-via Encounters Between Hong Kong & Taipei’s Performance Artists, Performance Arts Laboratory Project 2014, Embodied Action, Enacted Bodies: Hong Kong International Performance Art Festival. W ostatnich latach współorganizowała projekt wymiany artystycznej pomiędzy Hongkongiem, Republiką Czeską, Słowacją, Węgrami, krajami w których również występowała. Aktualnie Liu Nanxi pracuje jako kuratorka, niezależna pisarka i performerka.

Mok Chiu Yu – absolwent University of Adelaide od 1967 r. W 1980 roku ukończył kurs doradczy w University of Keele. Pracował jako wydawca gazety, nauczyciel (1974 – 1990), od 1990 jako organizator festiwali i pracownik kultury. Był zaangażowany w organizację Disability Arts Hong Kong w latach 1995 – 2004. Był również promotorem i pionierem wielu edukacyjnych i teatralno-społecznościowych metodologii w Hongkongu: Basic Integrated Theatre Arts, Theatre of the Oppressed, Playback Theatre. Mok Chiu Yu był dyrektorem kongresu IDEA 2007 w Hongkongu, który odwiedziło 1 700 edukatorów teatralnych z całego świata. Opublikował When the Big Wind Blows, Fluid Sculpture – the Playback Experience in Hong Kong, Black Sky – Plays of South Asia i Hong Kong Encounters. W 1999 Mok Chiu otrzymał pierwszą nagrodę Drama Achievement Award przyznawaną przez Arts Development Council Hongkongu. Obecnie Mok Chiu Yu jest dyrektorem naczelnym Centre for Community Cultural Development.

To Yeuk – w 1997 r. ukończyła First Institute of Art and Design. Pracuje jako projektantka. W 1996 r. brała udział w serii akcji artystycznych. Od 1998 roku tworzy instalacje i performansy. Pomiędzy 1999, a 2001 rokiem prezentowała swoje prace w Pekinie, również podczas 1st Open Art Platform Performance Art Festival. W latach 2001 – 2012 pracowała jako projektantka, by od lipca 2012 powrócić do performansu. Występowała w Hong Kongu, na festiwalach GUYU w Xi’an, Pekinie, festiwalu Up-On w Chengdu, w Shenzhen i Teipei. Brała również udział w International Performance Art Festival w Hongkongu w 2015 oraz serii rezydencji w Hongkongu, Republice Czeskiej, Węgrzech. Tworzy głównie w odpowiedzi na ruchy społeczne, problemy środowiskowe jak również w celu samoeksploracji.

Wang Chuyu – urodzony w 1974 r. w Shaanxi w Chinach. W 1993 roku ukończył Shaanxi Art Normal College (aktualnie Xi’an Academy of Fine Arts). Od 1994 r. jest zawodowym artystą w Pekinie. Od 1996 roku tworzy głównie performansy. Samodzielnie kuratorował wiele ważnych wystaw i festiwali performansu w Chinach. Niektóre z nich to Dadao Live Art Festival w Pekinie (2003 – 2006), GUYU Action Performance Art Festival w Xi’an (2007 do teraz). Zainicjował serię warsztatów performansu Square Performance Art Workshop w Pekinie (2007 – 2010) i utorował drogę dorocznym warsztatom performansu na Taiwanie (2012 do teraz). Brał udział w wydarzeniach sztuki performansu w Wielkiej Brytanii, Japoni, Taiwanie, Korei, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Niemczech.

Zhou Bin – Urodzony w Xi’an, w Chinach w 1970 r. Jest absolwentem Xi’an Academy of Fine Arts oraz Chang’an University. Pracował w pekińskich wioskach artystycznych Yuanmingyuan i Songzhuang. W 1997 roku przeprowadził się do Chengdu, jednocześnie zwracając się w pełni ku performansowi. Jego prace kładą nacisk na doznania ciała. Performanse Zhou Bina nadają idei formę absolutną. Niezależnie, czy wyrażają zwiewne odczucie, czy przypadkowość życia. Jego prace wychodzą od epistemologicznych i lingwistycznych korzeni performansu, w myśl, że treść jest ważna, ale sposób jej przekazania jeszcze ważniejszy. Język ciała, interakcja mediów, penetracja przestrzeni, spontaniczność i wydarzenie są In medias res, do pełnego wykorzystania.