Hiszpańska Noc w MZL

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza…. (szczegółowy program Hiszpańskiej Nocy w Muzeum)

Każdego roku z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów przygotowujemy Noc, podczas której przybliżana jest kultura wybranego kraju lub narodu. Teraz Hiszpania zawładnie muzealnymi salami w Zielonej Górze. W najbliższą sobotę, 20 maja od godz. 17 do 24 Muzeum Ziemi Lubuskiej przygotowało moc wydarzeń, dzięki którym będzie okazja do poznania kraju, który dał światu wielu znakomitych artystów, podróżników i odkrywców.

Zabawę rozpocznie spektakl plenerowy pt. „Kraina Ułudy” w wykonaniu Teatru Terminus a Quo. Widowisko plenerowe nawiązujące bezpośrednio do przygód błędnego rycerza z La Manchy, którego przygody są powszechnie znane i wciąż aktualne. Chodzi oczywiście o Don Kichota nazywanym także „rycerzem smętnego oblicza”.

Tegoroczne warsztaty edukacyjno-plastyczne przybliżą jeden z najbardziej charakterystycznych elementów stroju hiszpańskiego – kryzę. Ten rodzaj fałdowanego kołnierza, szczególnie popularny w XVI i XVII wieku, był oznaką majestatu i zamożności. Początkowo zdobił stroje hiszpańskich szlachciców, a później możnych niemal całej Europy. Robiono go z koronki lub cienkiej, usztywnionej tkaniny i znakomicie prezentował się na tle czarnego stroju. Podczas warsztatów, ich uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać krótkiego wykładu przybliżającego genezę, funkcję a także dzisiejsze odniesienia kryzy w świecie mody. Następnie ze specjalnie przygotowanych materiałów każdy będzie mógł wykonać, przymierzyć i zabrać ze sobą na pamiątkę ten niezwykły kołnierz” –

Wykład pt. „Tropem katalońskich surrealistów – Salvadora Dali i Joana Miró” poświęcony będzie wybitnym hiszpańskim artystom to propozycja dla głodnych wiedzy. Obaj twórcy są uznawani za pionierów surrealizmu, jednego z najważniejszych kierunków sztuki XX wieku. Zainteresowanie powinny też wzbudzić wykłady o Pablo Picasso i hiszpańskich winach.

„Espasja” to tytuł autorskiej prezentacji cenionej, zielonogórskiej artystki Małgorzaty Bukowicz. Swoje hiszpańskie obserwacje i spostrzeżenia zanotowała za pomocą aparatu fotograficznego, uwieczniając życie ulicy, zabytkowe elementy architektoniczne, a nawet graffiti.

Jak zawsze nie zabraknie degustacji specjałów kuchni hiszpańskiej przygotowanych przez uczniów Zespoły Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego. Na uczestników Nocy będą czekały wyśmienite dania kuchni hiszpańskiej takie jak: paella, tapas, croquetas, gazpacho, empanadillas czy chorizo z suszonymi pomidorami i oliwkami.

Z dobrymi smakami na podniebieniu będzie można wziąć udział w konkursie wiedzy o kulturze i historii Hiszpanii. Współzawodnictwo przeznaczone jest dla dorosłych chcących zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi wiedzy o historii, kulturze, sztuce czy geografii Hiszpanii. Na zwycięzców czekają rewelacyjne nagrody (tablet, aparat fotograficzny i pendrive)

To tylko niektóre z propozycji przygotowanych na hiszpańską noc w Zielonej Górze. Oczywiście do dyspozycji będą też wszystkie wystawy stałe i czasowe, m.in. „Jerzy Piotrowicz (1943-1999). W kręgu hiszpańskich mistrzów”, „Miguel W Cervantesie. Teatr cudów” oraz nasz ostatni hit „Jacek Malczewski. Prace z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”.

ZAPRASZAMY – wstęp wolny!

Reklamy