Miejsca i chwile

Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich
ma zaszczyt zaprosić na
wernisaż wystawy fotografii
Beaty Mendrek i Antoniego Kreisa
pt. „Miejsca i chwile”
w dn. 19 października (środa) o godz. 18.00
w siedzibie Muzeum Miejskiego (stary spichlerz)
przy ul. Chopina 6

Beata Mendrek i Antoni Kreis – Miejsca i chwile… fotografowane osobno, pisane osobno… dwa spojrzenia, dwie myśli… z założenia, lecz czasem zaskakująco podobne, symbiotyczne, tożsame…

Miejsca i chwile, przeżycia i tęsknoty, piękno i niezgoda na rzeczywistość, radość i moment nostalgii, szarość i barwy, samotność i tłumy, spokój i cisza, krzyk i wołanie, taniec ze śpiewem, muzyka
z gwarem, garnek z zupą, filiżanka z aromatyczną kawą… miejsca i chwile… każdy ma swoje… zauważone pośpiesznie czy te kontemplowane, doświadczone i zanalizowane czy te lekko poruszone, delikatnie muśnięte…

Dajesz swoje miejsce, dajesz swoją chwilę… dostajesz w zamian to samo, ktoś dzieli się chwilą
i miejscem…

Dwoje autorów, dwa spojrzenia… niby zupełnie indywidualne, inne a jednocześnie tak korespondujące ze sobą… mówiące jednym językiem, choć używają różnych słów, kolorów, kształtów, kompozycji.

Dwie fotografie, jedna-pytanie, druga- odpowiedź… jedna- myśl, druga- słowo… jedna-spojrzenie… druga-dźwięki.
Dyptyki powstałe z dwoistej osobowości, dwoistego autorstwa… dwoistej wrażliwości.
Przenikające się, wnikające formą, strukturą i treścią… dopełniające i kontrastujące… zadające pytania i dające odpowiedź.

Dyptyki… miejsca i chwile… dwie fotografie… jedna całość…

Ta wystawa, wyłoniła się pewnego dnia niespodziewanie, zupełnie niezależnie ze wspólnego projektu: Miejsca i chwile… treści do „nie swoich fotografii”.
Projekt rozpoczęliśmy w lutym 2016 roku, a polega on na wzajemnej wymianie fotografii i pisaniu do nich tekstowych interpretacji.
Projekt na dzień dzisiejszy (październik 2016) liczy ponad 400 obrazów i tyle samo ich słownych interpretacji.

Kolejnym etapem-konsekwencją-rozwinięciem jest autorski projekt warsztatów: „Interpretacja obrazu fotograficznego”, oparty na doświadczeniu, pasji i umiejętności odczytywania i odczuwania treści, emocji i intencji zawartych w obrazie, które wspólnie prowadzimy dla zainteresowanych taką formą pojmowania fotografii.