W ramachfestiwalu „Dziady. Recykling”

Szanowni Państwo,

wystawa Orixás, na którą składa się trzydzieści fotografii autorstwa Pierre’a „Fátúmbíego” Vergera, ukazuje różnorodne aspekty kultury obrzędowej joruba w Afryce Zachodniej, a także w Brazylii, jednym z wielu krajów Nowego Świata, gdzie kultura ta jest nadal obecna. Pojęcia orixás i baba egun, oznaczające duchowe istoty, które uzyskały status bóstw, odnoszą się zarówno do rodowodu, jak i doświadczenia potomków tych mitycznych istot. Fotografie, powstałe w latach 1950–1960 podczas długich pobytów Vergera w społecznościach wyznawców religii joruba, dokumentują żywe doświadczenie religijne.

Wernisaż odbędzie się w czwartek 27 października o godz. 18.00. Weźmie w nim udział Angela Elizabeth Lühning dyrektor i badaczka Fundacji im. Pierre’a Vergera, doktor etnomuzykologii, antropologii i literatury iberoamerykańskiej Freie Universität w Berlinie (1989) oraz profesor etnomuzykologii w Szkole Muzycznej Uniwersytetu Federalnego Stanu Bahia (UFBA) w mieście Salvador w Brazylii.

Kuratorka: Magdalena Mądra

Wystawa jest częścią festiwalu „Dziady. Recykling”, organizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego, w ramach Olimpiady Teatralnej wpisanej w program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

W ramach festiwalu „Dziady. Recykling” zaprezentowane zostaną ponadto (w Kamienicy Rynek 25 we Wrocławiu) dwie wystawy fotografii:

Święte skrzyżowania Moniki Bułaj

Dziady Starego i Nowego Świata Magdaleny Mądrej

Zapraszamy!

Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”
Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław
tel. 71 344 78 40, http://www.okis.pl

Zapraszamy na nasz profil na fb oraz yt!
http://www.facebook.com/OKiSWroclaw
http://www.youtube.pl/OKiSWroclaw