Cykl warsztatów

Rozpoczynamy nowy projekt edukacyjny:
Obraz w treści 1

Żywe kolekcje
Cykl warsztatów i działań twórczych

I warsztat – 27.10.2015 r. o godzinie 12:30,
Muzeum Ziemi Lubuskiej,
Al. Niepodległości 15, Zielona Góra

Punktem wyjścia dla pierwszego warsztatu z cyklu „Żywe kolekcje” jest obraz Stanisława Fijałkowskiego „17.VI.71″. Jarek Jeschke poprowadzi z młodzieżą z I Liceum w Zielonej Górze warsztaty malarskie, których celem jest nowa interpretacja pracy znajdującej się w zbiorach Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Regionalne kolekcje sztuki współczesnej, które znajdują się w Zielonej Górze stanowią ważny potencjał kulturowy naszego miasta. Sympozja i wystawy Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej miały znaczący wpływ na kształtowanie się i rozwój lokalnego środowiska artystów wizualnych. Wybrani autorzy dzieł z lokalnych zbiorów przez wiele lat edukowali młode pokolenie artystów dawniej w Instytucie Wychowania Plastycznego, a dziś wielu z nich kontynuuje nauczanie w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Ze względu na trudne warunki lokalowe Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Galerii BWA w Zielonej Górze, kolekcje sztuki współczesnej nie mogą być na stałe eksponowane, a przez to nie funkcjonują w świadomości mieszkańców. Naszą intencją jest przywrócenie ich publiczności poprzez działania edukacyjne z młodzieżą. Chcemy ukazać je w nowym kontekście i na nowo zinterpretować za pomocą warsztatów prowadzonych przez dziesięciu zaproszonych do projektu artystów wizualnych związanych z Zieloną Górą. Każdy z nich za pomocą własnych narzędzi pracy twórczej odniesie się do wybranej pracy lub autora dzieła ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Lubuskiej Zachęty Sztuki Współczesnej.

Artyści: Basia Bańda, Sławomir ZBIOK Czajkowski, Stefan Hanćkowiak, Michał Jankowski, Jarek Jeschke, Aleksandra Kubiak, Marek Lalko, Tomasz Pastyrczyk, Rafał Wilk, Karolina Wiktor
Animatorzy: Beniamin Łętowski i Karol Trębuła
Kuratorka projektu: Marta Gendera
Organizator: Fundacja Salony
Partnerzy: BWA Zielona Góra, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Stowarzyszenie Damy Radę
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Kultura Dostępna


fundacja salony
ul. fabryczna 13b
65-410 zielona góra
http://www.fundacjasalony.pl
tel.:608 600 403