Album z fotografiami otworkowymi

Zielona Góra – fotografie znalezione

Autor: Paweł Janczaruk
Stron 124
100 fotografii z lat 2000-2015 wykonanych kamerami otworkowymi 4×5 cala, 9×12 cm i 10×15 cm z przedmową

ISBN 978-83-942006-0-2

Informacje o zakupie 601584764@interia.pl

„Miasto jako obietnica. Ciągle wiemy zbyt mało by odczytać miasto i zawartą w nim metaforę ludzkiego losu. Pozostajemy bezradni wobec otaczającej nas pustki. Wrażliwość na światło i głębsze zrozumienie pozwala ukazać otaczającą nas rzeczywistość znacznie ciekawiej. Pojawia się nastrój i głębia znaczeń. „Sportretowanie miasta nie ma końca” a rezultat może być tylko „plotką na jego temat”.
Miasto jako wytwór myśli ludzkiej. Myśl, która jest zbiorem budynków i przestrzeni. Ludzie w mieście są statystami, czasami mogą uzupełnić kompozycję. Miasto to też proces ciągłych zmian. Nowe zamienia stare. Obserwowanie tego fascynuje, a jednocześnie zasmuca. Na ogół w mieście szukamy śladów przeszłości.
Miasto jako zaczarowana wyspa. Miejsca znane i nieznane. Takie, które pozostają w naszych wspomnieniach. Im bardziej stają się znane, tym bardziej widoczne są związane z nimi uczucia. Uczucia kształtują relacje. Fotografując, czynię te miejsca wyjątkowymi. Wydają się znajome, przypominając tysiące innych, które widziałem. Każdy widok jest znajomy, jest w naszej pamięci. To on dostarcza nam wiadomość, że świat został stworzony.”